Jesus for the Non-Religious (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Häftad (Paperback / softback)
Språk
Engelska
Antal sidor
336
Utgivningsdatum
2009-03-01
Förlag
HarperCollins Publishers Inc
Dimensioner
203 x 133 x 23 mm
Vikt
260 g
ISBN
9780060778415

Jesus for the Non-Religious

(1 röst)  |   Läs 1 recension
Häftad,  Engelska, 2009-03-01
209
  • Skickas från oss inom 5-8 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 1 format & utgåvor
Vi har inte fått in någon beskrivning av boken från förlaget. Kolla gärna upp förlagets (HarperCollins Publishers Inc) hemsida, där det kan finnas mer information.

Passar bra ihop

  1. Jesus for the Non-Religious
  2. +
  3. The Devils

De som köpt den här boken har ofta också köpt The Devils av Joe Abercrombie (häftad).

Köp båda 2 för 428 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Jesus for the Non-Religious. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. En trovärdig men överidealiserad Jesus!
    Danielos, 4 maj 2011

    Det är alltid ett sant nöje även som ateist att läsa ex-biskop John Shelby Spongs böcker. Han skriver alltid med ett stort hjärta och sund skepsis och hans mission om en ny kristendom förtjänar beröm. När han ger sig i kast med Jesus skalar han med beundransvärd ärlighet bort allt övernaturligt och mytologiskt nonsens som jungfrufödseln, mirakel och passionshistorien. Kvar blir en ytterst mänsklig Jesus, en som revolutionerade mänskligheten till en ny etik, kärlek och allomfattande medmänskli... Läs hela recensionen

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av John Shelby Spong