Ett globalt krig (pocket)
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Serie
En värld i krig (del 3)
Antal sidor
128
Utgivningsdatum
2017-11-03
Förlag
Bonnier Publications A/S
Översättare
Patrik Axelsson
Medarbetare
Schouboe, Esben (förf.) / Overbye, Stine (förf.) / Palmgren, Gorm (förf.)
Dimensioner
302 x 225 x 11 mm
Vikt
710 g
SAB
K.54
ISBN
9788253534299

Ett globalt krig

Inbunden,  Svenska, 2017-11-03
298
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
En armé på 3,7 miljoner tyska soldater marscherar över gränsen till Sovjetunionen. Historiens största invasion är inledd. Den tyska blixtkrigstaktiken visar åter sin överlägsenhet. Den ena ryska staden efter den andra erövras, och snart är miljonstaden Leningrad omringad. Året avslutas med Japans anfall mot den amerikanska flottbasen Pearl Harbor. Kriget är totalt.

Läs bl.a. om:
-Bismarck jagas i Atlanten.
-Blixtkriget fryser fast.
-Döden kommer från himlen.

Boken ingår som en fristående del i bokserien En Värld I Krig, som är framtagen och utvecklad av tidningen Världens Historia. Varje titel i denna serie bjuder på nytänkande historieförmedling, där den dramatiska och fängslande skildringen står i centrum. Krigets skurkar och hjältar berättar själva om sina upplevelser, slagfältets dramatik återuppstår på detaljerade kartor och krigets många nya vapen förklaras med hjälp av stora, genomarbetade illustrationer.

Följande gäller alla titlar i nämnda bokserie:
Bokserien skaffar dig en fullständig översikt över andra världskrigets mest dramatiska händelser, allt från den tidiga tyska upprustningen och Hitlers segermarsch genom Europa, till de utarmande striderna i öst i slutet av kriget.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Ett globalt krig
  2. +
  3. Att vara jude efter Gazas förstörelse : en vidräkning

De som köpt den här boken har ofta också köpt Att vara jude efter Gazas förstörelse : en vidr... av Peter Beinart (inbunden).

Köp båda 2 för 533 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »