Pengar (ljudbok)
Fler böcker inom
Format
Ljudbok
Filformat
Ljudbok, MP3 (5-minutersspår) (214.2 MB)
Språk
Svenska
Serie
Truts klassiker
Inläsare
Åsa Kjellman Erici
Utgivningsdatum
2017-05-26
Förlag
Saga Egmont
ISBN
9788711797471

Pengar Ljudbok

(16 röster)  |   Läs 1 recension
Ljudbok,  Svenska, 2017-05-26

Styckköp

129

Finns i Bokus Play

Från 79 kr/mån
Finns även som
Visa alla 10 format & utgåvor
När Selma Berg som en aningslös 16-åring övertalas att gifta sig med en äldre, förmögen man tvingas hon ge upp på sina framtidsvisioner och bli vuxen i förtid. När hennes drömmar om att utbilda sig till konstnär går om intet och hon finner sig i ett fängelse av sysslolöst välstånd söker hon tröst hos sin kusin Richard. Men när Selma och Richard kommer allt närmare varandra väcks nya, oväntade känslor hos Selma och blir hon rädd. Vad känner hon egentligen för Richard?

Victoria Maria Benedictsson och var en svensk författare och dramatiker, som ofta skrev under pseudonymen Ernst Ahlgren. Hon föddes 1850 i Skåne och dog i självmord i Köpenhamn 1888. Hon debuterade först 1884 och trots den korta aktiva perioden anses hon vara en av 1800-talets främsta realistiska författare. Hennes romaner skildrar bland annat kvinnosaksfrågor och äktenskapsproblematik.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Pengar. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Pengar
    Tina, 4 september 2024

    Intressant läsning efter att ha läst en omfattande biografi över hennes liv. Väcker många tankar om livet och man vill diskutera den politiska utvecklingen av kvinnans ställning i samhället. Hur mycket finns kvar av det som är bokens dilemma 150 år senare?

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av författarna