Tjejerna på ridklubben 1 - De tre musketörerna (ljudbok)
Fler böcker inom
Format
E-bok
Filformat
EPUB med vattenmärke (0.5 MB)
Om vattenmärkning
Språk
Svenska
Serie
Tjejerna på ridklubben (del 1)
Läsålder
9-12 år
Utgivningsdatum
2018-03-20
Förlag
Saga Egmont
Översättare
Camilla Dunér
ISBN
9788711866856

Tjejerna på ridklubben 1 - De tre musketörerna E-bok

E-bok,  Svenska, 2018-03-20

Styckköp

25

Finns i Bokus Play

Från 79 kr/mån
Finns även som
Visa alla 2 format & utgåvor
Ridklubbens stora sommarfest närmar sig och för vännerna Ina och Tine är det en viktig chans att visa upp sina färdigheter i sadeln. Det enda problemet är att flickorna behöver en till ryttare för att förverkliga sin plan och de elaka flickorna Bettina och Sarah verkar vara deras enda alternativ. Men plötsligt får ridklubben en ny ryttare när Alexandra och hennes häst Lilian dyker upp. Har Ina och Tine äntligen funnit sin tredje musketör eller kommer Bettina och Sarah att skrämma i väg Alex med sina elaka spratt?

Karla Schniering är en riktig mångsysslare som utöver att skriva barnböcker, deckare, kolumner och artiklar även målar tavlor och säljer tillbehör till modelljärnvägar. Hon har studerat historia, arkeologi och filosofi. Men framför allt älskar hon djur. Hon umgås dagligen med sin häst, sina getter, hönor och katter.

I 'Tjejerna på ridklubben' får vi följa de unga ryttarna Ina, Tine och Alexandra under en sommar på herr Books gård. På gården finns många hästar och andra djur och varje dag är ett nytt äventyr för flickorna. Häng med på ponnyjakt, en dramatisk fölning, en ridtur i åskväder och mycket mer.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »