Scenens barn (häftad)
Fler böcker inom
Format
Häftad
Språk
Svenska
Serie
Släkten Lackland
Antal sidor
316
Utgivningsdatum
2018-11-26
Upplaga
1
Förlag
Saga Egmont
Originaltitel
Shaftesbury avenue
Dimensioner
220 x 145 x 21 mm
Vikt
470 g
SAB
Hce
ISBN
9788726040166

Scenens barn

Häftad,  Svenska, 2018-11-26
298
  • Skickas från oss inom 5-8 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
Den elfte november 1918 tjuter sirenerna. Samma sirener som tidigare uppmanat Londonborna att söka skydd undan fallande bomber betyder nu slutet på första världskriget. För många är det en glädjens dag, för andra har kriget satt så pass djupa spår att ett firande inte är möjligt.

Under en visning av Letty Lacklands senaste film träffas Max Lackland och Theo Caspar. Max sörjer sin bror Tim som stupade i kriget, och Theos egna upplevelser i skyttegravarna gör att inte heller han kan dela folkets glädje. Han hatar kriget och allt det medförde, men kanske kan han hjälpa Max i sin sorg.

När Letty får syn på Theo dras hon till hans vackra och sorgsna uppsyn. Han skulle vara perfekt som huvudrollen i hennes kommande film.

Men Theo bär på en hemlighet, en hemlighet han inte har avslöjat för någon.

Claire Rayners krönika över Lackland-släkten sträcker sig från början av 1800-talet till långt in på 1900-talet. Serien består av 12 delar som både kan läsas fristående och kronologiskt.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Scenens barn
  2. +
  3. Sommaren på Park Avenue

De som köpt den här boken har ofta också köpt Sommaren på Park Avenue av Renée Rosen (pocket).

Köp båda 2 för 397 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Claire Rayner