Ihmisvihaaja (e-bok)
Fler böcker inom
Format
E-bok
Filformat
EPUB med vattenmärke (0.3 MB)
Om vattenmärkning
Språk
Finska
Antal sidor
122
Utgivningsdatum
2021-05-21
Förlag
Saga Egmont
Översättare
Otto Manninen
ISBN
9788726797299

Ihmisvihaaja E-bok

E-bok,  Finska, 2021-05-21

Styckköp

81

Finns i Bokus Play

Från 79 kr/mån
Alceste on mies, jolla on perustavanlaatuinen ongelma. Hän nimittäin vihaa ihmisiä. Oikeastaan Alceste vihaa ihmisten lisäksi myös yhteiskuntaa ja melkein kaikkea muutakin - eikä hän epäröi ilmaista inhoaan vasten ihmisten kasvoja.

On kuitenkin yksi asia, jolle myös ihmisvihaajan sydän sykkii. Célimène on nainen, joka on vienyt Alcesten sydämen. Vaan onko edes Célimène lopulta Alcesten arvostuksen arvoinen?

'Ihmisvihaaja' on Moliéren humoristinen klassikkonäytelmä vuodelta 1666.

Ranskalainen Molière (1622-1673), oikealta nimeltään Jean-Baptiste Poquelin, tunnetaan erityisesti kirjoittamistaan humoristisista näytelmistä. Poquelin otti käyttöön Molière-nimen, kun alkoi työskennellä näyttelijänä. Molièren tunnetuimpia näytelmiä ovat muun muassa "Tartuffe" sekä "Sievistelevät hupsut".
Visa hela texten

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Molière