Sista brevet till Sverige (e-bok)
Fler böcker inom
Format
Ljudbok
Filformat
Ljudbok, MP3 (5-minutersspår) (389.6 MB)
Språk
Svenska
Serie
Romanen om utvandrarna (del 4)
Inläsare
Magnus Roosmann
Utgivningsdatum
2020-08-12
Förlag
Albert Bonniers förlag
Medarbetare
Albert Bonniers Förlag (form) / Holmberg, Karin (form)
SAB
Hc
ISBN
9789100187385

Sista brevet till Sverige Ljudbok

(29 röster)  |   Läs 1 recension
Ljudbok,  Svenska, 2020-08-12

Styckköp

99

Finns i Bokus Play

Från 79 kr/mån
Finns även som
Visa alla 5 format & utgåvor
Sista brevet till Sverige (1959) är sista delen i Vilhelm Mobergs stora Utvandrarepos som under hela 1900-talet varit en mycket läst och älskad svit och som även filmatiserats. Det är svårt att föreställa sig någon enskild svensk författare som mer påverkat så många svenskar under en så lång period som Vilhelm Moberg gjort och fortsätter att göra.

Karl Oskar, numera Charles O. Nelson, är gammal och sjuk. Kristina dör och en ny generation, som i språk och tänkesätt skurit av banden med Sverige, tar vid. Karl Oskar vandrar i tankarna till barndomen. Att rota sig i det nya landet har varit mödosamt. Men då det ryktades om nödår i Sverige, kunde han sända ett lass vete till släkten samt dollarsedlar i breven hem.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Sista brevet till Sverige. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Storslagen litteratur
    -, 7 januari 2025

    Moberg utvandrarepos är ett mästerverk utan like i den svenska 1900-tals litteraturen. Läs den och du kommer att bära med med dig den resten av livet.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Vilhelm Moberg