Flicka, kvinna, annan (pocket)
Format
Pocket
Språk
Svenska
Antal sidor
439
Utgivningsdatum
2022-03-10
Förlag
Albert Bonniers Förlag
Översättare
Niclas Nilsson
Originalspråk
Engelska
Originaltitel
Girl, woman, other
Medarbetare
Ingrediensen AB (form)
Dimensioner
30 x 170 x 110 mm
Vikt
245 g
SAB
Hce
ISBN
9789100196400

Flicka, kvinna, annan

(4 röster)  |   Läs 2 recensioner
Pocket,  Svenska, 2022-03-10
99
  • Skickas från oss på måndag
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 5 format & utgåvor
Amma är en radikal pjäsförfattare som i medelåldern ser sin karriär ta fart. Nu ska hon sätta upp en pjäs på National Theatre, ett genombrott som förunnats få svarta dramatiker. I publiken sitter gamla vänner och partners, var och en med sin egen historia, och med olika erfarenheter av att leva som svart i England. Flicka, kvinna, annan är en kollektivroman där tolv öden interfolieras. Tillsammans skapar rösterna ett modernt körverk som tagit världen med storm.

"En imponerande, stark roman om svarta familjer i Storbritannien, om deras kamp, smärta, skratt, längtan och kärlek. Stilen är passionerad, rakbladsvass, full av energi och humor." Juryn för Booker Priset.

"Flicka, kvinna, annan förändrade mitt sätt att tänka" - Tom Stoppard TIMES LITERARY SUPPLEMENT
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Flicka, kvinna, annan
  2. +
  3. Ett år av vila och avkoppling

De som köpt den här boken har ofta också köpt Ett år av vila och avkoppling av Ottessa Moshfegh (pocket).

Köp båda 2 för 188 kr

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Flicka, kvinna, annan. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Bör alla läsa!
    Sofia Ö, 28 januari 2025

    Jag gav den till mina svärdöttrar och guddöttrar i julklapp - rekommenderar alla unga kvinnor och unga män att ta del av bredden av levnadsöden.

  2. Stark bok om svarta kvinnors liv
    Stina Hammarström, 22 februari 2023

    Svår att komma in i men efter ca 50 sidor blev den jättebra.
    Kan rekommendera denna bok som ger inblick i kvinnors liv.

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Bernardine Evaristo