-
Helt underbar
Fantastiskt välformulerat och djupt berörande. En skildring av det förgångna och nutida liv. Dystopiskt och brutalt
-
Förmodligen Kings bästa roman!
Vilken makalös historia! Fantastisk berättarteknik av King och en realistisk beskrivning av USA vid tiden för mordet på Kennedy. Rekommenderas varmt!
-
Bra men utdragen.
Bra bok som är värd att lyssna på. Dock lite väll utdragen.
-
Bra språk men ibland långrandig.
Inte allt för konstiga förvecklingar för tidsresenären. Vissa stycken kunde kortats ned. Andra stycken förlängts. Bra tidsskildring.
-
En av Kings bästa
Nu har jag läst boken och inte lyssnat på den men iom att det formatet inte finns då boken är för gammal får jag sätta mitt betyg här istället.
För det första, det här är en lång lång bok och många kanske drar sig för det, men som vanligt med King och hans längre böcker så flyter det så otroligt bra i texten och språket så det tar inte längre tid att läsa den här jämfört med säg 1984 på 200 sidor men med ett tyngre språk.
Såsom många innan nämnt både här och på andra plats...
Läs hela recensionen
-
Vilket val av historia!
Vilken presentation att skriva en berättelse som King gör! Jag fångades från första stund. King lyckas hålla intensiteten och berättelsen levande igenom hela boken. Oväntat, överraskande, kreativt, och en vacker kärlekshistoria. Läs boken!
/M. Holmgren