Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Antal sidor
191
Utgivningsdatum
2023-09-20
Förlag
Albert Bonniers Förlag
Medarbetare
Sokcic, Miroslav (form)
Dimensioner
16 x 185 x 125 mm
Vikt
315 g
SAB
Hc.04
ISBN
9789100802141

Spårvagnsresor med Mr Hume

(12 röster)  |   Läs 2 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2023-09-20
290
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 2 format & utgåvor
På spårvagnen i Göteborg slår sig Horace Engdahl i slang med David Hume, en skotsk filosof som avled 1776. Deras samtal fortsätter genom hela boken, men avbryts av essäer om olika ämnen som aktualiseras av meningsutbytet i spårvagnen: 1700-talets salongsvärdinnor, Rousseaus paranoia, lyxens idéhistoria och mycket annat. Under alltsammans ligger frågan: Finns det något sådant som gott och ont?
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Spårvagnsresor med Mr Hume
  2. +
  3. De obekymrade

De som köpt den här boken har ofta också köpt De obekymrade av Horace Engdahl (häftad).

Köp båda 2 för 580 kr

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Spårvagnsresor med Mr Hume. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Bildning på hög nivå
    Edvard Bergman (Malmö), 29 oktober 2025

    Intressant kunskap om kultur och beteende i bla. 1700 tal, Frankrike o England. Analys som delvis blottar våran kulturella förfall.

  2. Perfekt litteratur vid sänglampan
    Bertil Runström, 8 april 2024

    Mycket läsvärd och underhållande om delvis intrikata filosofiska spörsmål som vi alla då och då funderar över, ofta under resor med spårvagn eller tåg som författaren. Man bara trivs.

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Horace Engdahl