Blå (ljudbok)
Format
Ljudbok
Filformat
Ljudbok, MP3 (5-minutersspår) (278.7 MB)
Språk
Svenska
Inläsare
Maria Lyckow Vestberg
Utgivningsdatum
2020-01-20
Upplaga
1
Förlag
Natur & Kultur
ISBN
9789127167551
Blå (ljudbok)

Blå Ljudbok

(22 röster)  |  Läs 2 recensioner
Ljudbok,  Svenska, 2020-01-20

Styckköp

126

Finns i Bokus Play

Från 79 kr/mån
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
2017: Signe är snart sjuttio, men skräms inte av havet. Hon seglar ensam bort från sin barndomsbygd i Norge för att konfrontera mannen som hon en gång älskade. Det är bara hon, båten som heter "Blå" och en märklig last.

2041: David tycker att han är för ung för att vara far, ändå har han blivit ensam med sin lilla dotter. De två är på flykt genom ett Sydeuropa som är drabbat av torka, där nord står mot syd, och där vattnet inte längre räcker till oss alla. Allt förändras den dag då de upptäcker en segelbåt i en övergiven trädgård långt inne i landet.

Maja Lundes roman Binas historia blev en världssensation när den kom häromåret, har hittills sålt i 150 000 exemplar i Norge och 400 000 exemplar i Tyskland! Det var en historia som rörde sig genom tid och rum och beskrev det sköra bandet mellan bi, människa och natur, och vad som skulle kunna hända om världens bin till slut försvann. Men det var också en roman som fascinerade läsarna med sambanden mellan berättelserna, som bara skenbart var skilda från varandra.

Arbetet med Binas historia och det enorma gensvaret gjorde att Maja Lunde började planera för ett större arbete, fyra romaner som på olika sätt behandlar de skrämmande kllimatförändringar som jorden genomgår just nu.

"Maja Lunde har skrivit en ny skakande dystopi som genast känns som en klassiker."

Dala-Demokraten

"Det ska till en klimatförnekare av stål för att inte känna allvaret som dess scener förmedlar."

Svenska Dagbladet

"De första sidorna i Maja Lundes roman Blå är kanske det vackraste jag läst det här året."

Gefle Dagblad

"Det mest levande i den här romanen är stort, sant och argt på ett sätt man bara kan älska."

UNT

"Lundes gedigna kunskaper på området och temats akuta relevans är tillräcklig för att göra boken till en läsupplevelse i sig själv."

Skånska Dagbladet

"Maja Lunde målar upp skrämmande scenarion som tyvärr är allt annat än fantasier."

Nöjesguiden

"Lunde är en god berättare, med förmåga att hitta den mänskliga nerven också i en idébaserad intrig som denna."

Sydsvenskan
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Blå. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Dystopi
    -, 19 juni 2023

    Dystopi som inom kort är verklig. Skrämmande och väldigt bra bok.

  2. En riktigt god historia
    Flisa, 7 mars 2020

    Fängslande från första sidan, är denna besöttelser om hur det är att vara människa, nu då och sen. Rekommenderas varmt

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Maja Lunde