Den sista boken om mordet på Olof Palme (inbunden)
Ingår i kampanjer:
Format
Pocket
Språk
Svenska
Utgivningsdatum
2025-04-03
Upplaga
3
Förlag
Natur & Kultur Allmänlitteratur
Dimensioner
178 x 110 x 12 mm
Vikt
112 g
SAB
Oepb-c
ISBN
9789127191631

Den sista boken om mordet på Olof Palme

(4 röster)  |   Läs 1 recension
Pocket,  Svenska, 2025-04-03
89
  • Skickas från oss imorgon
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 3 format & utgåvor
"Jämfört med Skandiamannen och Christer Pettersson så vill jag nog påstå att han är den mest troliga."
Leif GW Persson om Christer A, i SVT:s Veckan

"Det glöder om Jon Jordås slagkraftiga bok om Palmemordet"
Dagens Nyheter

"Sylvasst och trovärdigt om mordet på Palme"
Aftonbladet

"Jordås har skrivit en bok jag länge saknat."
Fredrik Sjöberg, Svenska Dagbladet

"Det är en vederhäftig bok ? nyanserad ? läsvärd."
Hans Gunnar Axberger i Förmiddag med P1 om Den sista boken om mordet på Olof Palme

"Den sista boken om mordet på Olof Palme är en välskriven, läsvärd och föredömligt kortfattad genomgång av utredningsmaterialet."
Nerikes Allehanda

Efter det förbryllande utpekandet av Skandia-mannen år 2020 började Jon Jordås, dokumentärchef och producent bakom några av Sveriges mest lyssnade true crime-poddar, att gräva i mordet på Olof Palme.

Ur alla tusentals dokument som gjordes tillgängliga när utredningen lades ner framträdde en ny person ur skuggorna: enstöringen som bodde på promenad-avstånd från biografen Grand, och var ägare till en Magnum-revolver. Mannen hade tappats bort i utredningen flera gånger, visade sig på punkt efter punkt stämma in på FBI:s gärningsmannaprofil och var i perioder polisens hetaste spår. Trots detta är han i princip okänd för allmänheten.

Den sista boken om mordet på Olof Palme går igenom utredningen, från början till slut, och kastar ett nytt ljus över natten då Sveriges statsminister mördades.

Jon Jordås är dokumentärchef på produktionsbolaget Filt. Han har bevakat ett stort antal olika kriminalfall som journalist och bland annat jobbat med prisbelönta P3 Dokumentär om Palmeutredningen inifrån.

"Den sista boken om mordet på Olof Palme är en välskriven, läsvärd och föredömligt kortfattad genomgång av utredningsmaterialet."
Skånska Dagbladet
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Den sista boken om mordet på Olof Palme
  2. +
  3. Mörkerspår : en spanares kamp mot prostitutionen

De som köpt den här boken har ofta också köpt Mörkerspår : en spanares kamp mot prostitutionen av Simon Häggström (inbunden).

Köp båda 2 för 298 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Den sista boken om mordet på Olof Palme. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Inte helt övertygande
    Ann Wirsén Meurling, 29 april 2025

    En bok med ganska tunn argumentation, som det visserligen kan finnas underlag för, men som också drar växlar på polisutredningens stora brister i det akuta skedet. Dags att lägga detta bakom oss.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Jon Jordås

  • Min Martina

    Jon Jordås

    Jon Jordås ¿debuterar med en roman som lånar innehåll från Gun-Britt Sundströms klassiska roman¿ MAKEN ¿som gavs ut 1976. Men i¿ MIN MARTINA ¿prövas relationerna i en helt annan tid, och mycket har förändrats. Men inte drömmarna om att kärleken är...