Format
Häftad
Språk
Svenska
Serie
Lärare Gör
Antal sidor
119
Utgivningsdatum
2021-02-15
Upplaga
1
Förlag
Natur & Kultur Läromedel
Översättare
Annika Claesdotter
Dimensioner
297 x 210 x 8 mm
Vikt
396 g
SAB
Fe
ISBN
9789127459571
Active English : 70 övningar för muntlig och skriftlig kommunikation (häftad)

Active English : 70 övningar för muntlig och skriftlig kommunikation

(1 röst)
Häftad,  Svenska, 2021-02-15
306
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Active English : 70 övningar för muntlig och skriftlig kommunikation Kan levereras innan julafton
Boken är uppdelad i två huvudavsnitt, muntlig kommunikation och skriftlig kommunikation. Det finns även ett avsnitt om lärstrategier som innehåller grafiska stödmallar till eleven och ett avsnitt om digitala lärresurser som ger tips på nätbaserade program som passar att använda i undervisningen.

Övningarna i materialet är varierade och ofta lekbaserade. Till många av aktiviteterna finns tillhörande kopieringsunderlag.

Med Lärare gör Active English skapar du som lärare en engagerande engelskundervisning!

Robert Mjelde Flatås arbetar som rektor i Stanghelle skola i Norge. Han har arbetat som grundskollärare i många år och har en masterexamen i pedagogik. Han har även erfarenhet av att arbeta som högskolelektor i pedagogik vid NLA Høgskolen i Bergen.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Active English : 70 övningar för muntlig och skriftlig kommunikation
  2. +
  3. Äventyret på campingen : handledning i kreativt skrivande

De som köpt den här boken har ofta också köpt Äventyret på campingen : handledning i kreativt... av Tove Berggren (häftad).

Köp båda 2 för 575 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »