Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Serie
Kompisarna på förskolan (del 6)
Läsålder
0-3 år
Antal sidor
32
Utgivningsdatum
2023-10-06
Upplaga
1
Förlag
Rabén & Sjögren
Medarbetare
Johansson, Karin (form)
Illustratör/Fotograf
Laura Di Francesco
Dimensioner
220 x 216 x 8 mm
Vikt
252 g
SAB
Hcf(yb)
ISBN
9789129740714

Jul på förskolan

(2 röster)
Inbunden,  Svenska, 2023-10-06
119
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 2 format & utgåvor
Idag är det lucia, och det är den allra juligaste dagen på förskolan. Kompisarna har gjort pynt och bakat och övat på sångerna i jättemånga dagar. Och snart ska allas familjer komma och lyssna och fika! Mille tycker att det ska bli spännande, han älskar att sjunga! Men Maj vill plötsligt inte. Eller jo, kanske, om farmor är med. Men vågar farmor?

En bok om det pirriga och härliga med julen och om att våga, med stark igenkänning för både de små och deras vuxna.

Kompisarna på förskolan är roliga böcker för 1-3-åringarna om deras vardag och de viktiga kompisrelationerna.

Lär känna Addi, Maj, Zarah, Mille och Alma - alla är olika, och alla är kompisar! En bokserie helt på barnens nivå med text av den Augustprisvinnande författaren Ellen Karlsson och underbara bilder av Laura Di Francesco.

Läs också: Mille går till förskolan, Maj och Zarah bråkar!, Addi går på utflykt, Alma slutar med napp, Zarah får plåster
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Jul på förskolan
  2. +
  3. Bojan och Tussan släcker en eld

De som köpt den här boken har ofta också köpt Bojan och Tussan släcker en eld av Johan Anderblad, Filippa Widlund (inbunden).

Köp båda 2 för 258 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Ellen Karlsson