Fler böcker inom
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Serie
Vera Svansons dagbok (del 4)
Läsålder
9-12 år
Antal sidor
223
Utgivningsdatum
2023-05-26
Upplaga
1
Förlag
Rabén & Sjögren
Medarbetare
Bäckström, Annika (form)
Illustratör/Fotograf
Annika Bäckström
Dimensioner
206 x 154 x 17 mm
Vikt
393 g
SAB
Hcg
ISBN
9789129741773

Vera Svansons dagbok för trädgårdstomtar och superkära

(1 röst)  |   Läs 1 recension
Inbunden,  Svenska, 2023-05-26
169
  • Skickas från oss idag.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
Vera Linnea Svansons nya dagbok har fått namnet Degbok och är helt blank och tom, men sidorna fylls snabbt. För det första blir Vera snuvad på rollen som regissör i skolpjäsen. Det som varit hennes drömgrej! Moster Bibban gör en helomvändning och går från wannabe-polis till kriminell. Dessutom beter sig Hugo märkligt. Han gör succé på Tiktok och får massa kommentarer om hur fina guldbruna ögon han har. URSÄKTA? Det var ju faktiskt Vera som kom på att hans ögon är leende och guldbruna?! Men värst av allt: bästisen Lise ska flytta!!

Inget är som det ska och Vera kommer blir hur ensam som helst. Eller?

Vera Svansons dagbok för trädgårdstomtar och superkära är den fjärde, fristående delen om Vera och hennes härligt knasiga familj. Det är rappt, roligt och bakom humorn finns ett stråk av allvar och hög igenkänning.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Vera Svansons dagbok för trädgårdstomtar och superkära
  2. +
  3. Pippi ordnar en utflykt

De som köpt den här boken har ofta också köpt Pippi ordnar en utflykt av Astrid Lindgren (inbunden).

Köp båda 2 för 298 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Vera Svansons dagbok för trädgårdstomtar och superkära. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Rolig bra bok
    -, 5 september 2023

    Jag läser den tillsammans med lim 10-åring. Hon är fast och vi skattar tillsammans. En rolig bok som fångar barnet och är samtidigt rolig för mig som förälder.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Moa De Bruin