Andra delen i "Morden på Österlen", en serie pusseldeckare där vackra miljöer och starka karaktärer möter ond bråd död.
Det är högsommar på Österlen och den stora antikmarknaden i Degeberga ska just gå av stapeln, men portarna hinner knappt slås upp förrän ett brutalt mord på en ökänd antikhandlare chockar besökarna. Kriminalkommissarie Peter Vinston dras in i fallet trots att han har semester. Till hjälp får han Tove Esping som arbetar hårt för att bevaka sin position hos Simrishamnspolisen. Medan den omaka duon utreder mordet förbereder sig bygden för teveinspelningen av Antikrundan på Gärsnäs slott. Vinston och Esping inser snart att antikvitetsvärlden är full av excentriska människor, gamla konflikter och gåtor som är ovanligt svåra att lösa. Frågan är bara vem som är beredd att döda i jakten på det stora fyndet?
Visa hela texten
Passar bra ihop
+
De som köpt den här boken har ofta också köpt
Döden går på visning
av Anders De La Motte, Måns Nilsson
(pocket).
Det finns 1 recension av Ett fynd att dö för. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den!
Sätt ditt betyg »
Spännande mys-deckare i härlig Skånemiljö. Ett stort plus för att jag som läsare slipper detaljerade skildringar av blod och skräck. Fokus ligger istället på charmiga karaktärer och mycket humor. Jag hoppas på många fler böcker i denna serie.