Affärslivets begrepp och modeller : management för alla och envar (häftad)
Format
Häftad
Språk
Svenska
Antal sidor
264
Utgivningsdatum
2016-05-31
Upplaga
1
Förlag
Karlöf Management Litteratur
Dimensioner
246 x 170 x 13 mm
Vikt
466 g
SAB
Qcab
ISBN
9789144115498

Affärslivets begrepp och modeller : management för alla och envar

Häftad,  Svenska, 2016-05-31
467
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Management är ett kunskapsområde som sträcker sig över en bred palett av akademiska discipliner. Ett problem med den akademiska utbildningen är att den är inriktad på en viss del av detta breda område. Ju mer man läser desto smalare del av en komplex helhet specialiserar man sig på till man så småningom disputerar.

Management är sålunda inte en akademisk disciplin utan en professionell roll och kunskapsbasen spänner över ett vitt fält av kunskapselement. Den rikliga förekomsten av managementansvar, i Sverige nu ca 30 % av den yrkesverksamma befolkningen, gör det önskvärt med vidareutbildning inom detta viktiga område. Vare sig man är ingenjör, biolog eller medicinare kommer man med stor sannolikhet att få ett ansvar för att "leda, styra och utveckla" en verksamhet.

Boken ger en överblick över detta vida och komplexa kunskapsområde genom att definiera, förklara och exemplifiera ca 250 begrepp och modeller inom området - i syfte att läsaren själv ska gräva djupare där behov finns
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Affärslivets begrepp och modeller : management för alla och envar
  2. +
  3. Den intelligenta investeraren : Den definitiva boken om värdeinvesteringar

De som köpt den här boken har ofta också köpt Den intelligenta investeraren : Den definitiva ... av Benjamin Graham (häftad).

Köp båda 2 för 766 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Bengt Karlöf