Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
347
Utgivningsdatum
2024-01-30
Förlag
Wahlström & Widstrand
Medarbetare
Liljemärker, Håkan (form)
Dimensioner
225 x 145 x 32 mm
Vikt
533 g
SAB
Hc.01
ISBN
9789146241164

Kungen av Nostratien

(17 röster)  |   Läs 3 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2024-01-30
249
  • Skickas från oss på måndag
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
Tilldelad Augustpriset 2024, i den skönlitterära klassen

"Kungen av Nostratien" är en vindlande, stilsäker berättelse - om litteraturvärlden och författarrollen, skriven av författaren Tony Samuelsson. Med suverän lätthet och melankolisk humor ges de stora livsfrågorna ordentligt svängrum: vänskapen, kärleken och språkets uppkomst.

John Forsman erbjuds att i hemlighet slutföra en roman av Göran Frid, uppburen bästsäljarförfattare som drabbats av en stroke. John anar snart att det finns en dold historia bakom manuskriptets tillblivelse. Spökskrivandet korsklipps med Johns hågkomster av uppväxten. Genom sin mamma lärde han känna Ivar Lo-Johansson. John minns nu sin barndoms lekar med Ivar Lo och dennes dröm om att hitta ett mer ursprungligt språk. En besatthet som tycks hänga samman med Göran Frids avsikter med romanen.

"Det här är stor litteratur" /Jerry Määttä, Aftonbladet

"Den bästa sortens litterära mysterier är sådana som drar upp läsarens egen tankeverksamhet på högvarv, och det här är precis ett sådant. (...) 'Kungen av Nostratien' är ett intellektuellt äventyr faktiskt i lite samma tradition som till exempel Eco och Calvino. Jag slår igen den med en känsla av att något litet i hjärnan har rubbats sedan jag började läsa." /Annina Rabe, Tidningen Vi

"Den bästa svenska roman jag läst på åratal." /Fredrik Virtanen, Vestmanlands Läns Tidning
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Kungen av Nostratien
  2. +
  3. Hyper

De som köpt den här boken har ofta också köpt Hyper av Agri Ismaïl (kartonnage).

Köp båda 2 för 498 kr

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av Kungen av Nostratien. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Medioker
    Fabbe, 5 mars 2025

    Det var några veckor sedan jag läste boken och jag har nästan glömt bort den. Det säger det mesta. Medioker på sin höjd och utan riktning och mål.

  2. Rikt språk bra story
    Kenneth Åhs, 7 februari 2025

    En resa i förort och arbetarmiljö Ensamstående mor med intressanta relationer Att berika en roman med tomrum är väl lika uppfordrande som svara på frågan om Vad är ett gott liv?

  3. En krönt besvikelse
    Hjortronhyllan, 31 januari 2025

    Att skriva spännande om litteraturvärlden är tydligen en konst, men i Kungen av Nostratien misslyckas Tony Samuelsson kapitalt. Romanen inleds med en lovande premiss. En medelmåttig spökskrivare får i uppdrag att under största sekretess färdigställa den fiktiva författaren Göran Frids ofullbordade verk. Det är ett scenario som hade kunnat bädda för en tät, laddad berättelse om skrivande, identitet och litteraturen men istället blir det en uppvisning i hur en intressant idé kan malas ne... Läs hela recensionen

Visa alla 3 recensioner

Fler böcker av Tony Samuelsson