Format
Häftad
Språk
Svenska
Serie
Medicinens språk
Antal sidor
208
Utgivningsdatum
2006-11-01
Upplaga
2
Förlag
Liber
Medarbetare
Petersson, Göran (medf.)
Dimensioner
210 x 148 x 11 mm
Vikt
260 g
SAB
V:f
ISBN
9789147053452

Medicinens språk

(13 röster)  |   Läs 3 recensioner
Häftad,  Svenska, 2006-11-01
438
  • Skickas från oss inom 2-4 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Medicinens språk är en grundläggande handbok om språk, kommunikation och information inom medicin- och vårdområdet.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Medicinens språk
  2. +
  3. Du är inte din smärta : ett bättre liv med mindfulness

De som köpt den här boken har ofta också köpt Du är inte din smärta : ett bättre liv med mind... av Staffan Portin (inbunden).

Köp båda 2 för 767 kr

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av Medicinens språk. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Plottrig!
    Vilhelm Sjögren, 19 september 2014

    Svår att hitta i och onödigt akademisk. Registret är närmast ett skämt. Hutlöst precis för en sådan medioker produkt. Finns bättre brittiska produkter.

  2. Jag tycker denna bok är väldigt intressant och hyfsat...
    Rebecka A, 1 oktober 2013

    Jag tycker denna bok är väldigt intressant och hyfsat lättläst. Men man kan behöva kolla igenom fler än en gång för att förstå allt.

  3. En mycket intressant bok men kräver vissa förkunskaper...
    Agneta, 1 oktober 2013

    En mycket intressant bok men kräver vissa förkunskaper i språkteori, men inte i medicin. Den riktar sig till vårdpersonal men jag tycker den är mer intressant för en språkstudent eller en språkintresserad allmänhet.

Visa alla 3 recensioner

Fler böcker av författarna

Övrig information

Boken ger i första hand en grundlig och systematisk genomgång av latinsk, grekisk och engelsk terminologi i tal och skrift. Här finns också kapitel om läkemedelsspråk, förkortningar, kommunikation, terminologiarbete, klassificering och vårdinformation. Flera av dessa är nyskrivna för den här upplagan. Medicinens språk fungerar som kurslitteratur för blivande läkarsekreterare men även som en hjälpreda för all personal inom sjukvården med språket som en viktig del av yrkesutövningen.