-
En favorit
En mycket välskriven bok där orden liksom dansar ur munnen på en.
Färgglada rika bilder som tilltalar barnen. En favorit här hemma.
-
Härlig favoritbok.
Lagom spännande för typ treåringar. Jag har barnbarn som är 3 och 5, de vill gärna höra om Gruffalon och vi pratar ofta efteråt om berättelsen. Dessutom fina bilder och fint budskap.
-
Bra rim
Liten o söt bok. Lite spännande o gullig o bra rim.rekommenderar till alla åldrar. Finns på film på barnkanalen.bra tips
-
Finurlig historia på rim
Bra format på boken. Kul med rim och en finurlig historia. Barnen tycker mycket om den. Fin present att ge bort med :)
-
Härliga bilder!
Mia (Stockholm),
31 maj 2017
Fina bilder och en härlig berättelse. Underfundig men ändå lättförståerlig. Kanske att den är lite lång för barn under 5 år. Men det är ju väldigt individuellt.
-
Fantastisk bok!
Både jag och min son älskar denna bok! Läser den om och om igen, och filmen är ljuvlig även den :)
-
En finurlig liten bok!
För att vara en modern bok som "nyss" givits ut så är den jättebra. Fina illustrationer och rolig text som rimmar. Det tycker även väldigt små barn om. Jag började läsa den redan för min lilla tremånaders flicka och hon gillade melodin i rimmen. Uppföljaren är lika bra och ett måste att införskaffa om man gillade den första boken. Den bygger vidare på historien vilket är kul. Gillar man rim så är en än mer avancerad (med bättre nyanserade rim och melodi) den alldeles underbara barnboken "Vem ...
Läs hela recensionen
-
Mycket bra!
En ständigt återkommande godnattsaga i vårt hem. Mysig saga om den lilla musen som tillslut träffar på sitt påhittade monster vid namn Gruffalon.
-
Gruffalon!!!
Jag har läst boken på förskolan jag arbetar.
Dagen efter jag läst den första gången frågade de efter den och ville höra den igen.
Ett gott betyg!
-
En hit
En solklar favorit hos mina två syskonbarn, 3 och 5 år. Den lästes varje kväll som godnattsaga i månader. De älskar den.
-
Kul bok på rim
Båda mina barn har älskat historien om Gruffalon, både den här som är första boken och den andra som handlar om lill-Gruffalon.
Boken är på rim, vilket jag tucker ger den ett fint flyt i språket.
Jag kan verkligen rekommendera den till barn i 3-6års åldern
-
Första valet av yngste sonen (3½) när det gäller...
Första valet av yngste sonen (3½) när det gäller böckerna hemma! Lite läskigt med Gruffaon - finns han eller inte?
Härlig text, lätt och rolig att läsa.
-
Helt fantastisk rolig historia om musen som lurar de...
Helt fantastisk rolig historia om musen som lurar de farliga djuren i skogen med en fantasifigur. Tycker även om att boken är skriven med rim.