Frälsarkransen av glas, mellan (kartonnage)
Fler böcker inom
Format
Övrigt
Språk
Svenska
Serie
Radband
Utgivningsdatum
2015-01-02
Upplaga
2
Förlag
Verbum AB
Originaltitel
Frälsarkransen av glas
Dimensioner
24 x ? x 4 mm
Vikt
10 g
ISBN
9789152634417

Frälsarkransen av glas, mellan

(28 röster)  |   Läs 5 recensioner
Övrigt,  Svenska, 2015-01-02
261
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Frälsarkransen är ett radband skapat av biskop emeritus Martin Lönnebo. Radbandet av handgjorda glaspärlor tillverkas i Indien av Tara Projects enligt bestämmelserna för Fair Trade. Radbandet består av arton pärlor i glas och levereras i påse med informationslapp.

Varje pärla påminner om att livet hör nära samman med Gud och om Guds kärlek till just dig. Radbandet kan du ha med dig vart du än går. Greppa pärlorna då och då, var i kontakt med dina böner och drömmar. Eller avsätt en stund varje dag till stillhet och samtal med Gud.

2015 fick en av Hemlighetspärlorna i Frälsarkransen en grön nyans. Den ska påminna om diakonin och medmänskligheten, om naturen och miljön.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Frälsarkransen av glas, mellan
  2. +
  3. Golfarens 201 bästa ursäkter

De som köpt den här boken har ofta också köpt Golfarens 201 bästa ursäkter av Marcus Cato (inbunden).

Köp båda 2 för 420 kr

Kundrecensioner

Det finns 5 recensioner av Frälsarkransen av glas, mellan. Sätt ditt betyg »
  1. Toppenfin
    Henric Måntjärn, 22 mars 2022

    Andlighet och fyller på fina affirmationer, jag rekommenderar det verkligen, ska även gå att köpa en meditationsbok och lära sig mer om kulorna.

  2. Jättefin
    Kia, 2 september 2021

    Ger fem stjärnor bara för att den finns! Absolut inget fel på uförandet heller, men kan förstå att män kan behöva/vilja ha en litet annorlunda och större. (Tips: Varför inte en annan, litet vidare, gjord med 'pärlor' av olika slags träslag?)

  3. Frälsarkransen
    Marian Ammentorp, 20 februari 2020

    Den var jättefin, men tyvärr lite mindre än jag hade räknat med. Men det går bra ändå. Pärlorna var mycket fina.

  4. om frälsarkransen
    Gunwie Christina Markussen, 11 augusti 2018

    att ha en frälsarkrans e både rogivande och trevligt den skänker sinnesfrid .....tack för en snabb och trevlig leverans prova och låt lugnet råda

  5. Kransen är fint, men för trång för min handled.

    Kransen är fin, med den är för trång för min handled. finns det ingen som passar män bättre?
    Lite större skulle inte skada.

Visa alla 5 recensioner

Fler böcker av Martin Lönnebo