Nibelungens Ring (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Häftad
Språk
Svenska
Serie
Wagners operor
Antal sidor
611
Utgivningsdatum
2005-09-27
Förlag
Sven Lenninger Förlag
Översättare
Sven Lenninger
Dimensioner
208 x 135 x 36 mm
Vikt
700 g
ISBN
9789163172250

Nibelungens Ring

(3 röster)  |   Läs 2 recensioner
Häftad,  Svenska, 2005-09-27
489
  • Skickas från oss inom 7-10 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Boken innehåller texten till samtliga ingående operor: Rhenguldet, Valkyrian, Siegfried och Ragnarök. Wagners tyska originaltext står sida vid sida med ny svensk översättning. Vid översättningen har särskilt lagts vinn om att göra texten och innehållet begripliga. Den svenska texten är inte avsedd att sjungas. Inledande förord om Nibelungensagan av Maren Jönsson.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Nibelungens Ring
  2. +
  3. Allt det vackra

De som köpt den här boken har ofta också köpt Allt det vackra av Benjamin Ingrosso (kartonnage).

Köp båda 2 för 528 kr

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Nibelungens Ring. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Efterlängtad
    Kent Ove Holmström, 11 augusti 2016

    Precis det som saknats. En översättning som gör händelseförloppet begripligt rent språkligt. Tidigare libretti har haft poetiska ambitioner på bekostnad av just översättandet till svenska.

  2. Boken har librettots repliker på tyska och svenska men...
    Mathias Jonsson, 12 oktober 2013

    Boken har librettots repliker på tyska och svenska men ingen scenbeskrivning vilket innebär att man behöver ett separat sådant från annan bok eller häfte för att få ett komplett drama. Inte bra. Dessutom är introduktionen till hela cykeln mager och inga illustrationer från någon uppsättning.

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Richard Wagner