Den som dödade helvetets änglar (pocket)
Fler böcker inom
Format
Pocket
Språk
Svenska
Serie
Firma Hamilton & Ponti (del 1)
Antal sidor
319
Utgivningsdatum
2022-12-27
Förlag
Piratförlaget
Dimensioner
178 x 110 x 18 mm
Vikt
176 g
SAB
Hc
ISBN
9789164208132
Den som dödade helvetets änglar (pocket)

Den som dödade helvetets änglar

(9 röster)  |  Läs 1 recension
Pocket Svenska, 2022-12-27
79
  • Finns i lager! Skickas inom 1-2 vardagar.
  • Gratis frakt inom Sverige över 199 kr för privatpersoner.
Finns även som
Visa alla 5 format & utgåvor
Aldrig förut har Guillou använt sig av en så intressant berättarteknik. Han låter den fiktiva skrivakten, den eleganta bläckpennans avsiktsbefriade rörelse i skrivblocket, spegla berättelsens form. Expressen

Jan Guillou Den som dödade helvetets änglar

Det är inte vilka pensionärer som helst som hamnar i kampen mot extrem och ytterst välorganiserad brottslighet. Den ene är journalistveteranen Erik Ponti, den andre hans gamle vän från förr, den forne underrättelseofficeren Carl Hamilton.

Till synes ett mycket omaka par, som det dock vore oklokt att underskatta. De hamnar snart i ett mycket händelserikt äventyr där inte bara livet står på spel.

Jan Guillou inleder en ny serie men med två välbekanta romanpersoner i huvudrollerna.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Den som dödade helvetets änglar
  2. +
  3. Till minne av en mördare

De som köpt den här boken har ofta också köpt Till minne av en mördare av Pascal Engman, Johannes Selåker (pocket).

Köp båda 2 för 158 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Den som dödade helvetets änglar. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Usel
    Erik, 24 februari 2023

    Troligen den sämsta bok jag någonsin läst, alla kategorier. Och då brukar jag ändå gilla Guillous böcker. Men den här gav jag upp innan jag var igenom.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Jan Guillou