Bli börsproffs på ett par timmar : 30 regler du måste behärska för att göra bra aktie- och fondaffärer (häftad)
Fler böcker inom
Format
Häftad (Danskt band)
Språk
Svenska
Antal sidor
246
Utgivningsdatum
2007-08-31
Förlag
Ekerlids
Dimensioner
210 x 140 x 21 mm
Vikt
340 g
SAB
Qaeca
ISBN
9789170920721

Bli börsproffs på ett par timmar : 30 regler du måste behärska för att göra bra aktie- och fondaffärer

(6 röster)  |   Läs 1 recension
Häftad,  Svenska, 2007-08-31
216
Tillfälligt slut – klicka "Bevaka" för att få ett mejl så fort boken går att köpa igen.
Boken innehåller råden du inte får i andra böcker om aktier och aktieaffärer. Vissa av reglerna bryter mot det som anses vara sanningar på finansmarknaden. Exempelvis hävdar författarna, som har 30 års erfarenhet från finansbranschen, att det inte alls behöver vara bra att ta hem en vinst, att det kan finnas mycket att vinna på att tänka kortsiktigt och hur man som amatör kan tjäna på att genomskåda moden och trender på finansmarknaderna. Författarna Peter Nilsson och Johnny Torssell har 30 års erfarenhet av finansbranschen, bland annat som aktiemäklare, analytiker, portföljförvaltare och strateger. De har tidigare skrivit böcker om trading och teknisk analys.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Bli börsproffs på ett par timmar : 30 regler du måste behärska för att göra bra aktie- och fondaffärer. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. För alla som är intresserad av börsen.
    Vaktiemästare , 27 juli 2021

    Boken funkar för alla, du bör kanske ha lite kännedom om vad börsen är. Men den är ganska basic men viktiga bitar att behärska och ha med sig när man handlar med värdepapper.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av författarna