Fler böcker inom
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Serie
Stora frågor för små medborgare (del 1)
Läsålder
3-6 år
Antal sidor
40
Utgivningsdatum
2017-08-18
Förlag
Idus Förlag
Medarbetare
Pascalidou, Alexandra
Illustratör/Fotograf
Caroline Sellstone
Dimensioner
225 x 175 x 10 mm
Vikt
310 g
SAB
Hcf
ISBN
9789175775784

Annalisa och födelsedagspresenten

(2 röster)  |   Läs 1 recension
Inbunden,  Svenska, 2017-08-18
139
  • Skickas från oss inom 5-8 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
  • Ladda ned och läs i Bokus Reader.
    119
Visa alla 1 format & utgåvor
Förord av Alexandra Pascalidou

Snart fyller Annalisa år. Då är det äntligen dags för paket. Men efter ett oväntat möte förstår Annalisa att långt ifrån alla får presenter på sin stora dag. Det tycker Annalisa är orättvist. Så orättvist att det sticker i hela kroppen.

Hur kommer det sig att alla inte har det lika bra? Och kan sommarblommor, pannkakor och födelsedagslängtan få Annalisa att göra något åt det?

Annalisa och födelsedagspresenten är den första fristående boken i serien Stora frågor för små medborgare.

"En viktig bok om medmänsklighet." Alexandra Pascalidou, journalist och programledare

"Berättelsen väcker idéer till liv. Den bjuder på barns naturliga vis in även våra yngsta läsare till samtal om stora livsfrågor. Boken passar både hemma och på förskolan." Johanna Sandén, förskolechef och trebarnsförälder

"Boken berättar om sånt som mammor och pappor har svårt att förklara och de låtsas som vi inte förstår, men vi förstår ju." Leo, 6 år, elev i särskolan
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Annalisa och födelsedagspresenten
  2. +
  3. Yumi & Tomu. Drömpiraterna

De som köpt den här boken har ofta också köpt Yumi & Tomu. Drömpiraterna av Maria Frensborg, Tomu, Yumi (inbunden).

Köp båda 2 för 278 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Annalisa och födelsedagspresenten. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Viktig bok om medmänsklighet
    Lilian , 29 maj 2024

    Jag har läst boken med mina fyraåriga tvillingar. En väldigt fin och viktig bok på högst aktuella teman om medmänsklighet, att se andras behov och att våga agera och vara snäll mot andra. Som med alla böckerna i Annalisa-serien väcker den tankar, känslor och mycket frågor. Mitt tips är att avsätta tid med barnen för att kunna diskutera just detta.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av författarna