Fågelmannen (pocket)
Format
Pocket
Språk
Svenska
Serie
Jack Caffery (del 1)
Antal sidor
384
Utgivningsdatum
2017-01-17
Förlag
Modernista
Översättare
Peter Lindforss
Originaltitel
Birdman
Medarbetare
Sundh, Lars (form)
Dimensioner
178 x 109 x 25 mm
Vikt
207 g
SAB
Hce
ISBN
9789177016205
Fågelmannen (pocket)

Fågelmannen

(3 röster)
Pocket,  Svenska, 2017-01-17
79
Tillfälligt slut – klicka "Bevaka" för att få ett mejl så fort boken går att köpa igen.
Finns även som
Visa alla 1 format & utgåvor
»Mo Hayder är en lysande deckarförfattare som skickligt balanserar det otäcka med en imponerande förmåga att hitta det mänskliga i de allra mörkaste skrymslen och vrår. Glöm bara inte att tända alla lampor först. Eller läs ute i solen. De kalla kårarna kommer definitivt ändå.« | GUNILLA WEDDING, SKÅNSKA DAGBLADET

»Mo Hayder är ohyggligt blodig, men precis som Val McDermid är hon en så bra berättare att man läser ändå. Och sen, när man just tror att allt är över och undrar varför det är så långt kvar i boken, skrämmer hon vettet ur en!« | LOTTA OLSSON, DN

En ung och ambitiös kriminalkommissarie som Jack Caffery får inte låta sig chockeras. Men en morgon kallas han till en öde utkant av sydöstra London, där fem svårt sargade kvinnokroppar påträffats, alla märkta med samma fruktansvärda signatur: en liten fågel insydd i bröstet. Och det är bara en tidsfråga innan den här nekrofila seriemördaren slår till igen.
Jack hemsöks dessutom av en gammal familjetragedi som han aldrig kunnat lösa: mysteriet med sin egen försvunne bror. Han kämpar med sitt förflutnas demoner, samtidigt som han mer eller mindre ensam ska jaga en av decenniets värsta psykopater.
Fågelmannen är den första boken i Mo Hayders romanserie om Jack Caffery. I översättning av Peter Lindforss.

MO HAYDER [född 1962] är en brittisk kriminalförfattare. Fågelmannen [Birdman] är den första boken i hennes romanserie om Jack Caffery, som har sålt i över 2 miljoner exemplar världen över. Mo Hayder har bland annat vunnit de prestigefyllda Edgar Allan Poe- & Barry-priserna, samt två CWA Dagger Awards, senast CWA Dagger in the Library 2011. Hon är bosatt i Bath i England.

»Otroligt välkonstruerad roman. Mo Hayder har den obehagligaste samlingen karaktärer sedan Dickens.« | DAILY TELEGRAPH

»Det är en skrämmande bok. När upplösningen ageras ut framför ögonen på en är den ackumulerade effekten så stark att man tappar andan.« | WASHINGTON POST

»Fågelmannen kommer att skrämma livet ur dig.« | ELLE

»Gissa om jag är glad att ha ytterligare tre av Hayders böcker i hyllan!« Betyg 4 av 5 | BOKFÖRING ENLIGT MONIKA
Visa hela texten

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Mo Hayder