Stjärnlösa nätter : en berättelse om kärlek, svek och rätten att välja sitt liv (lättläst, arabiska) (häftad)
Fler böcker inom
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Arabiska
Serie
Lättläst bearbetning
Läsålder
Unga vuxna
Antal sidor
120
Utgivningsdatum
2017-01-01
Förlag
Vilja förlag
Översättare
Hamid Kashkol
Dimensioner
182 x 130 x 13 mm
Vikt
205 g
SAB
Hc
ISBN
9789177231882

Stjärnlösa nätter : en berättelse om kärlek, svek och rätten att välja sitt liv (lättläst, arabiska)

(1 röst)  |   Läs 1 recension
Inbunden,  Arabiska, 2017-01-01
273
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Nu också på arabiska! Allt börjar som ett sommaräventyr. Amār, hans far och syskon bilar hela vägen från Västerås ner till sin kurdiska släkt i Irak. Till en början tycker han att allt är underbart. Men snart förstår Amār att familjen planerar något som han är - men inte vill - vara en del av: Ett bröllop mellan honom och hans kusin Amina.

Gifta sig med sin kusin? Det är ju omöjligt! Han är ju bara ett barn! Och dessutom är det helt sjukt att gifta sig med sin kusin. Han vägrar! Men till sist klarar Amār inte av pressen från far och släkten. Han går med på giftermålet, men ångrar sig nästan genast. Men det finns ingen väg tillbaka ?

Detta är en lättläst version av Stjärnlösa nätter, Arkan Asaads känsloladdade debutroman. Boken bygger på hans egna erfarenheter och är en unik historia om hederskultur utifrån en ung mans perspektiv.

Stjärnlösa nätter belönades med Teskedsordens bokpris och har spelats som teaterföreställning.

Boken finns på svenska och arabiska (Stjärnlösa nätter), samt på engelska (Starless Nights).
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Stjärnlösa nätter : en berättelse om kärlek, svek och rätten att välja sitt liv (lättläst, arabiska)
  2. +
  3. Arabisk-svensk ordbok 55.000 ord

De som köpt den här boken har ofta också köpt Arabisk-svensk ordbok 55.000 ord av Issa Michael (kartonnage).

Köp båda 2 för 702 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Stjärnlösa nätter : en berättelse om kärlek, svek och rätten att välja sitt liv (lättläst, arabiska). Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Kortfattat
    M Adam Seraj, 3 oktober 2018

    Så kort fattning av original bok, rekommenderar ej. Läs den original boken som är mycket roligare än det här. Mvh

Visa alla 1 recensioner