Guide till bearbetade klassiker : arbeta med klassiker i undervisning av unga och vuxna (häftad)
Format
Häftad
Språk
Svenska
Serie
Vilja Guide
Läsålder
Unga vuxna
Antal sidor
40
Utgivningsdatum
2025-01-23
Förlag
Vilja förlag
Originalspråk
Svenska
Medarbetare
Broberg, Lisa (form) / Dahlström, Anna (form) / Olsson, Nils
Dimensioner
150 x 105 x 5 mm
Vikt
61 g
SAB
Eabg
ISBN
9789177238089

Guide till bearbetade klassiker : arbeta med klassiker i undervisning av unga och vuxna

Häftad,  Svenska, 2025-01-23
113
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
I den här lilla guiden ges förslag på hur du som lärare kan arbeta med bearbetade klassiker i undervisningen. Upplägget fungerar för gymnasieskolans elever, såväl som för unga nybörjare i svenska och på sfi.

Klassiker har en förmåga att gestalta problem och ta upp frågor som ständigt är aktuella och intressanta. Generation efter generation av läsare återkommer till dem.

I den här lilla guiden ges förslag på hur du som lärare kan arbeta med bearbetade klassiker i undervisningen. Upplägget fungerar för gymnasieskolans elever, såväl som för unga nybörjare i svenska och på sfi.

Serien VILJA GUIDE är inspirerande handledningar som tar fasta på hur du kan arbeta med läsförståelse och språkutveckling med utgångspunkt i lättlästa böcker. De ger konkreta lektionstips till undervisning eller boksamtal. Linda Odén, som tagit fram just denna Guide, är gymnasielärare i svenska, sva, engelska och historia.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Guide till bearbetade klassiker : arbeta med klassiker i undervisning av unga och vuxna
  2. +
  3. Guide till lättlästa biografier

De som köpt den här boken har ofta också köpt Guide till lättlästa biografier av Annelie Drewsen, Cilla Dalén (inbunden).

Köp båda 2 för 222 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Linda Odén