Allt jag önskar mig till jul (pocket)
Format
Pocket
Språk
Svenska
Antal sidor
300
Utgivningsdatum
2022-10-12
Upplaga
2
Förlag
Printz
Översättare
Cecilia Falk
Originaltitel
All I Want for Christmas
Medarbetare
Scheutz, Sofia (form)
Dimensioner
179 x 110 x 20 mm
Vikt
163 g
SAB
Hce
ISBN
9789177714668

Allt jag önskar mig till jul

(9 röster)  |  Läs 2 recensioner
Pocket,  Svenska, 2022-10-12
89
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 5 format & utgåvor
Vad händer om ditt livs kärlek är din bästa väns flickvän, och det var du som parade ihop dem?

När Nick blir av med sitt jobb på den prestigefyllda advokatbyrån och samtidigt dumpas av sin flickvän tvingas han motvilligt att ta ett jobb som jultomte i ett köpcentrum. Samtidigt som hans vänner gifter sig eller befordras, tillbringar Nick sina dagar med att terroriseras av vresiga tomtenissar och bortskämda ungar.

Tills han träffar fyraåriga Alfie. Allt Alfie önskar sig till jul är att hans mamma, Sarah, ska bli glad igen. Rörd av pojkens osjälviska önskan ordnar Nick en dejt mellan Sarah och hans bästa vän, Matt. Nick ställer upp som barnvakt till Alfie för att de ska kunna få tid ifred, och upptäcker snart att han trivs i den charmiga fyraåringens sällskap. Men allteftersom Sarah och Alfie blir en större del av deras liv, inser Nick till sin förskräckelse att Sarahs och Matts lycka innebär hans egen olycka.

Allt jag önskar mig till jul är en rolig, varm och rörande julroman för fans av Beth O'Leary och Marian Keyes. Det är Joanna Bolouris andra julroman efter den charmiga romantiska komedin Jag kommer hem till jul.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Allt jag önskar mig till jul
  2. +
  3. Julakuten för ensamma hjärtan

De som köpt den här boken har ofta också köpt Julakuten för ensamma hjärtan av Callum Bloodworth (pocket).

Köp båda 2 för 172 kr

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Allt jag önskar mig till jul. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Läsvärd
    Gudrun , 4 maj 2024

    Perfekt strandläsning med snällt innehåll. Inga mord och elaka människor och slutet var gulligt. Något vi behöver idag. Lättläst med andra ord!

  2. Avkopplande lässtund
    Helen S, 20 april 2023

    Denna boken ger en lugn och avkopplande lässtund, man försvinner in i annan miljö och det stressar av när man behöver det som mest.

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Joanna Bolouri