Andra kvinnors liv (pocket)
Format
Pocket
Språk
Svenska
Antal sidor
409
Utgivningsdatum
2024-09-16
Upplaga
1
Förlag
Printz publishing
Översättare
Helen Ljungmark
Originalspråk
Engelska
Originaltitel
Someone Else¿s Shoes
Medarbetare
Acedo, Sara R. (form)
Dimensioner
179 x 110 x 25 mm
Vikt
219 g
SAB
Hcee.01
ISBN
9789177716396

Andra kvinnors liv

(31 röster)  |   Läs 1 recension
Pocket,  Svenska, 2024-09-16
99
  • Skickas från oss imorgon
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 6 format & utgåvor
Jojo Moyes är tillbaka med en helt ny roman om klassklyftor och självförtroende!

Nisha Cantor och Sam Kemp är två väldigt olika kvinnor.

Fyrtiofemåriga Nisha lever ett glamouröst liv i överflöd, tills det att hennes man plötsligt kopplar bort henne från alla tillgångar. Fyrtiosjuåriga Sam har en helt annan tillvaro, där en stor del av tiden handlar om att få ekonomin att gå runt för henne och familjen.

Men allt förändras när Sam en dag av misstag får med sig Nishas gymväska hem. I den hittar hon ett par skor, som hon inte kan motstå att kliva i. Plötsligt går hon med lite rakare rygg, och med ett större självförtroende. I samma stund får karriären dessutom ett lyft.

Samtidigt som Sam skördar framgångar håller Nisha på att förlora allt.

Men Nisha har en plan för att få sitt liv tillbaka.

Andra kvinnors liv är en underhållande och varm berättelse om hur de minsta av misstag kan förändra exakt allt. Ren och skär läsglädje från en av världens bäst säljande författare.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Andra kvinnors liv
  2. +
  3. Agnes, Louis, Paris

De som köpt den här boken har ofta också köpt Agnes, Louis, Paris av Johanna Ranes (pocket).

Köp båda 2 för 188 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Andra kvinnors liv. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Klassisk Moyes-bok - en stunds gott sällskap
    Yvonne, 17 december 2024

    Som alltid är Moyes snabbläst och fångande. En pralinask att njuta av.
    I den här boken har ett par högklackade skor fått magisk kraft att lyfta kvinnorna som bär dem. Ett värde som senare visar sig vara lite mer konkret.
    Boken är ett trevlig sällskap och klar förströelse. Inte en bok man bär med sig i sitt hjärta genom livet kanske, men en stunds gott sällskap.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Jojo Moyes