Mrs Shepherds mysterium (pocket)
Format
Pocket
Språk
Svenska
Serie
Döden i Yorkshire (del 2)
Antal sidor
392
Utgivningsdatum
2024-08-30
Upplaga
4
Förlag
Printz publishing
Översättare
Cecilia Falk
Originalspråk
Engelska
Originaltitel
Date with Malice
Medarbetare
Sundberg, Maria (form)
Dimensioner
180 x 110 x 25 mm
Vikt
207 g
SAB
Hcee.01
ISBN
9789177718321

Mrs Shepherds mysterium

(15 röster)  |   Läs 3 recensioner
Pocket,  Svenska, 2024-08-30
99
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 5 format & utgåvor
Andra delen i Julia Chapmans trivsamma och spännande Yorkshire-serie

När Mrs Shepherds knackar på dörren till detektivbyrån i Yorkshire, och berättar att hon tror att någon är på väg att mörda henne, tänker Samson O'Brian att hon bara är en förvirrad gammal tant. Men när en serie obehagliga händelser drabbar Fellside Courts ålderdomshem, inser han att det kan ligga något i Mrs Shepherds oro ?

Samson förstår att han kommer behöva hjälp, och snart är den lokala äktenskapsmäklaren Delilah Metcalfe en del av utredningen. Medan vintern snöar in över Yorkshires hedar måste de tillsammans söka efter den mördare som gör att människorna på äldreboendets liv svävar i fara.

Mrs Shepherds mysterium är andra delen i Julia Chapmans charmiga mysdeckarserie Döden i Yorkshire. Härligt brittisk läsning som känns som en nopprig, varm filt en kall vinterkväll.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Mrs Shepherds mysterium
  2. +
  3. Dimma över heden

De som köpt den här boken har ofta också köpt Dimma över heden av Julia Chapman (pocket).

Köp båda 2 för 172 kr

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av Mrs Shepherds mysterium. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Spännande och trevlig.
    Margareta J, 4 mars 2025

    Underhållande och spännande på ett trevligt sätt. Har läst bägge böckerna i serien och ser fram emot en tredje! Lättläst .

  2. Charmig
    Lena Anne Marita Wirde, 27 december 2024

    Den här boken var charmig och stundtals mycket underhållande . Jag hade både rolig läsning och mycket spänning - så köp den!

    Lena

  3. En äkta mysdeckare! Gillar skarpt!
    Boktagen (Malmö), 21 september 2024

    Boken är lätt- och snabbläst.
    Små "cliffhangers" som kommer emellanåt gör att jag bara måste läsa lite till! :)

    Mitt intresse är fångat från första kapitlet. Vad är det som händer på seniorboendet?
    Humorn finns också, underbart!
    Härligt att få kliva in i författarens trivsamma stämning och välkända miljöer igen!
    Spänningen puttrar på i bakgrunden för att bubbla upp mer påtagligt då och då. Mot slutet är den nagelbitande.
    Jag vill få lösningen, har jag gissat r... Läs hela recensionen

Visa alla 3 recensioner

Fler böcker av Julia Chapman