-
Röd signal
En spännande deckare som leder läsaren till Stockholms tunnelbanan och inbjuder honom att se hur en vanlig plats kan bli en farlig värld där förskräckliga saker kan hända. En andra roman av en lovande ny författare. En varmt rekommenderad bok som skulle vara på alla bokhyllor!
-
Bladvändare
Det här den andra boken om reportern Mikaela Sköld och två år har gått efter det som hände från förra boken Feber. Mikaela har flyttat ihop med sin kollega Kim. Ett sargat samhälle har börjat öppna upp och när en hård vinter slår till är tågförseningarna ett faktum.
Snart börjar en serie dödsolyckor ske i tunnelbanan och på pendeltågen, någon knuffar ut folk framför tågen. Detta blir början på jakten efter en gärningsman¿.
Efter att jag läst boken Feber som var en av mina tio-i...
Läs hela recensionen
-
Nervkittlande, ångestfylld och oerhört välskriven!
Johan Brännström har gjort det igen! Röd signal är en nervkittlande, händelserik och verklighetstrogen thriller som jag fastnade för på första sidan. Det var spännande att få läsa om Mikaela Sköld igen, och att få läsa om ännu ett thrilleräventyr med henne som huvudkaraktär. Röd signal är oerhört aktuell och under läsningens gång satt jag själv på tåget flertalet gånger och kände karaktärernas ångest och oro in i märgen.
Karaktärerna är väl genomtänkta och djupa, precis som i Feber k...
Läs hela recensionen
-
Inte så bra som den första...
Även denna gång har bokens fall en personlig koppling till Mikaela och hennes närmaste, när hennes nya flickväns exman hamnar i gärningsmannens klor.
Bokens handling är precis som i första boken väldigt mörk och lite annorlunda, jag gillar att Johan Brännström väljer att sticka ut genom mängden med sina böcker och deras handlingar. Det är det som gör att jag gillar böckerna lite extra mycket, även om jag föredrar den första delen över denna.
Tyvärr så upplevde jag denna bok som...
Läs hela recensionen
-
Tågolyckor med dödligt utfall
Hon är tillbaka. Mikaela Sköld, reporter på Nyhetsbyrån, har nu två år efter händelserna i Feber, flyttat ihop med sin kollega Kim Kollin i en villa i Huddinge. Hon bor tillsammans med fjortonåriga dottern Vanja och Kims son Sigge och allt vore väl rätt bra om inte Kim börjat drömma oroväckande och obegripligt om händelserna innan hon lämnade Korea inför adoptionen i Sverige, drömmar som får henne att känna olust och ett behov att utreda vad som egentligen hände när hon var liten.
Sa...
Läs hela recensionen
-
Betyg: 4 av 5.
Betyg: 4 av 5 - 📚 - Röd signal är författaren Johan Brännströms andra bok, och den är en fristående fortsättning på boken Feber. Jag läste Feber för ungefär ett år sedan, och tyckte den var mycket bra, och jag tyckte nu att Röd signal var precis lika bra. Ser fram emot att förhoppningsvis läsa fler böcker i serien i framtiden.