Eira själv (inbunden) Eira själv
Fler böcker inom
Format
Häftad
Språk
Svenska
Serie
Eira (del 3)
Läsålder
6-9 år
Antal sidor
174
Utgivningsdatum
2023-04-25
Förlag
Modernista
Illustratör/Fotograf
Måd Olsson-Wannefors
Dimensioner
185 x 121 x 15 mm
Vikt
208 g
SAB
Hcf
ISBN
9789177815136

Eira själv

Häftad,  Svenska, 2023-04-25
39 115 Du sparar 76 kr!
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 2 format & utgåvor
Tredje boken i den populära Eira-serien

»Gripe skapar en fin tidskänsla med ett utomordentligt vackert språk. Illustrationerna av Måd Olsson-Wannefors är dramatiskt suggestiva, de ökar textens dynamik och bidrar även till läsarens textförståelse. Välmotiverad återutgivning!« Betyg: 4 av 5 - Jan Hansson, BTJ

I tre år har Eira arbetat åt Fru Grevinnan på godset. Först med att skura, tvätta och skrubba, sedan i köket och till sist som hushållerska. Hon har både en egen kammare och egna uppgifter. Dessutom känner Grevinnan till Eiras kunskaper inom örtmedicin och hon blir ofta inkallad för att bota krämpor hos familjen och deras gäster.
Eira har allt hon behöver, men hon drömmer om livet utanför godset. Om sina föräldrar och lillebror Simon som hon bara hinner träffa vid korta besök. Om örterna och mor Alma. Hon längtar efter att simma i sjön Nålaöga, och när hon tänker på smeden Einar hettar det till i kinderna. Men det finns de inne i byn som fortfarande tror att Eira är en trollpacka. Och kvinnor som under 1600-talet dömdes för trolldom gick mot en säker död.
Med illustrationer av Måd Olsson-Wannefors.

CAMILLA GRIPE är en svensk barnboksförfattare, dotter till Maria och Harald Gripe. Eira själv är tredje boken i Modernistas pågående återutgivning av hennes populära serie barnböcker om 1600-talsflickan Eira.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Eira själv
  2. +
  3. Hon - Eira

De som köpt den här boken har ofta också köpt Hon - Eira av Camilla Gripe (häftad).

Köp båda 2 för 78 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Camilla Gripe