Kidnappad (pocket)
Fler böcker inom
Format
Pocket
Språk
Svenska
Antal sidor
271
Utgivningsdatum
2019-07-08
Förlag
Modernista
Översättare
Nils Larsson
Originaltitel
I Know Where She Is
Medarbetare
Sundh, Lars (form)
Dimensioner
178 x 110 x 17 mm
Vikt
148 g
SAB
Hce
ISBN
9789177819349

Kidnappad

(4 röster)  |   Läs 1 recension
Pocket,  Svenska, 2019-07-08
29
Billigast på PriceRunner
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 3 format & utgåvor
»En explosiv debut som har dig i sitt grepp från första sidan. Grym, läskig och gripande.« | The Sun

På dagen tio år efter att Autumn blev kidnappad får hennes mamma Francine en anonym lapp. Den innehåller bara fem ord: »Jag vet var hon är.«
När en främmande ung kvinna dagen efter säger sig ligga bakom lappen vill Francine först avfärda incidenten som ett grymt och makabert skämt. Men främlingen vet saker som ingen annan än Autumn borde kunna veta, och Francine tvingas inse att hon talar sanning.
Snart står det klart att hon måste ge sig in i mörka, skrämmande sammanhang för att ta reda på sanningen om vad som hänt hennes dotter. Faran visar sig komma från oväntat håll - och Francine blir tvungen att göra saker som hon aldrig trodde att hon var kapabel till.

S. B. CAVES är född och uppvuxen i norra London. Kidnappad [I Know Where She Is] är hans hyllade debut: en gripande, pulshöjande thriller. Ett måste för alla som älskar Karin Slaughter eller Linwood Barclay.

»Skrämmande bladvändare. Det är helt omöjligt att sluta läsa.« | Bokmalen

»En spännande och grym berättelse, inte minst för att S. B. Caves lyckas så väl med skildringen av person galleriet. Spänningen upprätthålls hela vägen.« | Dast Magazine
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Kidnappad
  2. +
  3. Två sanningar och en lögn

De som köpt den här boken har ofta också köpt Två sanningar och en lögn av Riley Sager (pocket).

Köp båda 2 för 58 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Kidnappad. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Vilken smörja!
    Bokmalen, 27 november 2020

    En motbjudande och osannolik skröna, berättad på ett sätt som fick mig att undra mer än en gång vilken målgrupp denna bok var tänkt för. En tonårstjej hade kanske uppskattat de malplacerade superlativerna, men hon hade varit för ung för äcklet och grymheterna. Men någon av mina (tonåriga) elever hade definitivt kunnat skriva storyn bättre!

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av S B Caves

  • I Know Where She Is

    S B Caves

    'This explosive debut reels you in from the first page and never lets up. Sinister, unsettling and gripping.' The Sun A heart-stopping, gripping thriller for fans of C. L. Taylor, Karin Slaughter and Linwood BarclayOn the tenth anniversa...

  • A Killer Came Knocking

    S B Caves

    Jacks wife is murdered. He has the chance to see justice done. But at what cost?Jack found the love of his life when he met Kate. But their happiness was shattered when she opened the door to a cold-blooded killer. He will never forget the face of...