Puttes äventyr i blåbärsskogen (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Läsålder
3-6 år
Antal sidor
36
Utgivningsdatum
2019-01-07
Förlag
Bonnier Carlsen
Originaltitel
Puttes äfventyr i blåbärsskogen
Illustratör/Fotograf
Elsa Beskow
Dimensioner
215 x 173 x 8 mm
Vikt
220 g
SAB
Hcf
ISBN
9789178031139

Puttes äventyr i blåbärsskogen

(9 röster)  |   Läs 2 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2019-01-07
90
  • Skickas från oss idag.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 5 format & utgåvor
Elsa Beskows rimsaga från 1901 om Putte som går ut i skogen för att plocka bär till sin mor är en älskad klassiker. Äventyret börjar när Putte förvandlas till pytteliten av blåbärskungen och snart får han träffa skogens blåbärspojkar och lingonflickor. Tillsammans hjälper de honom att fylla bärkorgarna och de små skogsmössen drar hem det stora lasset. Men hände det verkligen på riktigt eller var det en dröm?

ELSA BESKOW (1874-1953) är en av Sveriges mest kända bilderboksskapare. I över hundra år har hennes bilder och berättelser, där naturen ofta spelar en viktig roll, förtrollat generation efter generation. Elsa Beskows böcker ges fortfarande ut på flera språk världen över.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Puttes äventyr i blåbärsskogen
  2. +
  3. Elsa Beskow Samlade sagor

De som köpt den här boken har ofta också köpt Elsa Beskow Samlade sagor av Elsa Beskow (inbunden).

Köp båda 2 för 355 kr

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Puttes äventyr i blåbärsskogen. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Dopgåva
    Lisbeth Hansson, 6 maj 2025

    Gav bort boken som dopgåva att läsa med tiden. Boken var ett önskemål från föräldrarna. Boken är en fin berättelse, läste den som barn.

  2. Gamla barndomsminnen blir åter aktuella.
    Ulla Ahnfelt, 20 december 2023

    En klassiker som tilltalar alla åldrar i alla tider.
    Men varför ändra bokformatet. En barnbok ska vara Stor med Stora och Många bilder.

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Elsa Beskow