Hundra år av ensamhet (ljudbok)
Format
Ljudbok
Filformat
Ljudbok, MP3 (5-minutersspår) (536.8 MB)
Språk
Svenska
Inläsare
Magnus Roosmann
Utgivningsdatum
2020-04-27
Utmärkelser
Nobelpriset
Förlag
Bonnier Audio
Översättare
Lina Wolff
Originalspråk
Spanska
Originaltitel
Cien años de soledad
Medarbetare
Hanson, Kerstin (form)
SAB
Hce
ISBN
9789178275748

Hundra år av ensamhet Ljudbok

(70 röster)  |   Läs 12 recensioner
Ljudbok,  Svenska, 2020-04-27

Styckköp

99

Finns i Bokus Play

Från 79 kr/mån
Finns även som
Visa alla 3 format & utgåvor
Hundra år av ensamhet är historien om sju generationer i familjen Buendía, deras drömmar, strävanden och olyckor i den lilla colombianska byn Macondo. Den by och den släkt som i begynnelsen grundas av José Arcadio Buendía går båda sitt oundvikliga slut till mötes i en oförliknelig roman som blivit en klassiker. Hundra år av ensamhet är ett av de mest betydande verken inom den latinamerikanska magiska realismen, och har översatts till fler än 30 språk. På svenska utkom den för första gången 1970, och återutges nu i en nyöversättning av Lina Wolff.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 12 recensioner av Hundra år av ensamhet. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Bäst
    -, 3 maj 2025

    Den mest fantastiska bok jag läst.och ska läsa om den.

  2. Lång och rörig
    Kim, 10 januari 2025

    Alldeles för lång. Otroligt rörig och svår att fastna för. Inte min grej.

  3. Intressant
    -, 22 december 2024

    En av de märkligaste böcker jag läst rekommenderas till alla.

  4. "Tiden går I cirklar" ur boken
    Johan, 20 juli 2024

    Som att bli indragen i en kronologisk historia utan tid. Berikade mitt eget språk på ett oväntat sätt. En bok med fler dimensioner än vad som stod skrivet.

  5. Så obegriplig men begriplig
    -, 28 juli 2023

    Vilka bilder! Det gick inte att sluta läsa/lyssna. Och tack till fantastiske Magnus Roosmann! Hans inläsning är enastående bra.

  6. Långtråkig
    -, 11 juni 2023

    Dryg och seg, långtråkig.

  7. Litteratur
    -, 29 juni 2022

    Litteratur på riktigt. Vackert skrivet med ett djup som de flesta böcker saknar. Ge den den tid den förtjänar

  8. Fascinerande och magisk
    -, 28 januari 2021

    Delvis "rörig" i sin form, men med ett fantastiskt språk och stundvis näst intill omöjlig att lägga ifrån sig.

  9. Underbar!
    -, 12 november 2020

    Lämnar djupa intryck efter sig. Stort persongalleri att hålla reda på, men fantastisk läsning!

  10. Vad handlar boken om?
    -, 10 november 2020

    Att lyssna på denna är som att vara fast i npgon annans konstiga dröm. Får två stjärnor enbart för att den är välskriven.

  11. Underbar, vilken fart!
    Bopa, 17 september 2020

    Läste den för länge sedan men tog om den, det var der verkligen värt. Den enda i sitt slag!

  12. Klassiker
    Alexander, 18 maj 2020

    En av vår tids största upplevelser. Har läst den på engelska innan men otroligt lätt att ta till sig och gav mycket mer med denna nya översättning.

Visa alla 12 recensioner

Fler böcker av Gabriel García Márquez