Sommarfesten (pocket)
Fler böcker inom
Format
Pocket
Språk
Svenska
Serie
Mord i Falsterbo (del 8)
Antal sidor
367
Utgivningsdatum
2023-05-12
Förlag
Bokfabriken
Medarbetare
Olsson, Nils (form)
Dimensioner
178 x 110 x 21 mm
Vikt
194 g
SAB
Hc.01
ISBN
9789178359721

Sommarfesten

(39 röster)  |   Läs 4 recensioner
Pocket,  Svenska, 2023-05-12
89

8% rabatt på allt vid köp över 299kr med kod MARS26

Gäller endast idag. Villkor.

  • Skickas från oss idag.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 5 format & utgåvor
Sommarfesten är en humoristisk deckare med egensinniga pensionärer, en välbeställd societet och en fest som slutar i total katastrof.

Det är högsommar på Falsterbonäset när den förmögna träningsentreprenören Hector Bondesson anordnar årets sommarfest, ett white party, i sin luxuösa villa vid stranden. Festen avbryts abrupt när värdinnan hittas död med en kniv i hjärtat. Med tvåhundra personer på gästlistan får ortens polis, Mårten Lind, det hett om öronen och det blir inte bättre av att Egon, 89 år, har klampat runt på brottsplatsen.

När ännu en i kretsen kring Hector Bondesson dör under oklara omständigheter och Mårtens tidigare fru återvänder hem med sin nya kärlek, en konditor från Älvdalen, då mörknar molnen över Falsterbo.

Sommarfesten är den åttonde och fristående delen i den humoristiska deckarserien Mord i Falsterbo, skriven av författarduon Christina Olséni och Micke Hansen. Humor och lättsamt hanterade mord i idyllisk småstadsmiljö är deras signum.

CHRISTINA OLSÉNI är entreprenör och civilekonom med många år i internationella koncerner.

MICKE HANSEN har under många år arbetat som artist, låtskrivare och manusförfattare till tv. Båda författarna är bosatta på Falsterbonäset och skriver numera på heltid.

"Mysdeckare med hög sommarfaktor i idyllisk småstad, inklusive ett gäng egensinniga pensionärer som lägger sig i det mesta inklusive jakt på mördare!"
- Kenneth Gysing, Femina

"Olséni och Hansen skildrar sina karaktärer i småstadsidyllen med humor och kärlek och som läsare fnittrar man gärna åt alla tokigheter och komiska situationer."
- Kerstin Rydén, BTJ

"Mord och glada skratt på Falsterbonäset."
- Kapprakt
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Sommarfesten
  2. +
  3. Fyrklövern

De som köpt den här boken har ofta också köpt Fyrklövern av Christina Olséni, Micke Hansen (pocket).

Köp båda 2 för 178 kr

Kundrecensioner

Det finns 4 recensioner av Sommarfesten. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Håller sitlen
    MARIA JOHANSSON, 22 oktober 2025

    Har läst alla böcker i denna serie och än om de inte är några mästerverk så håller de vad de lovar - Humor, klurigheter och lite galna karaktärer. Man vet helt enkelt vad man får när man läser en bok i denna serie.

  2. Sommarläsning när den är som bäst!
    Annelie Pettersson, 18 juli 2025

    Som vanligt är fyrklövern inblandade i en massa tokigheter & jag bara älskar det! Lättsam, underhållande & bra, precis som vanligt!

  3. Rolig bladvändare

    Här har författaren tänkt till. Så roligt och humoristiskt skriven bok. Boken skänker många goa skratt. Har du inte läst serien kan den varmt rekommenderas.

  4. Tråkiga normer som märks i boken
    Tove, 17 juni 2023

    Ville verkligen tycka om boken, tycker premissen i sig är bra. Tycker egentligen inte alls att handlingen är dålig (om än lite förutsägbar), den är faktiskt underhållande. Men ju längre jag läser desto mer illa till mods blir jag.

    I boken följer vi bland annat två något inkompetenta snubbar med ganska starka "mansgris"-vibbar, och konsekvent genom boken drivs det med människor som på något sätt är "udda". Känner mig illa till mods för tycker skrivande tangerar på mobbning. Mycket av... Läs hela recensionen

Visa alla 4 recensioner

Fler böcker av författarna