När lantbrevbäraren Conny Mattsson är på väg hem från en av sina vanliga jaktturer ser han något i diket vid vägen - liket av en ung kvinna. Kriminalinspektör Germund Askerfeldt tillkallas och påbörjar en utredning som blir mer komplicerad än någon kunnat tro.
Germund har under många år låtit polisarbetet sluka honom. Han försummar sin dotter Lovisa, och medan hans vänner har stadgat sig lever han ensam i en lägenhet vid Stora Torget i Norrtälje och funderar över hur han ska förändra balansen i sitt liv. Nu får han än en gång sätta privatlivet åt sidan.
Under ytan utspelar sig i lantlig miljö i Norrtälje, Roslagen och Stockholms norra skärgård.
Visa hela texten
Kundrecensioner
Det finns 1 recension av Under ytan. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den!
Sätt ditt betyg »
Intressant och spännande Roslagsskildring som handlar om Norrtäljepolisens arbete och relationer. Brynolfssons lugna och omväxlande röst är en perfekt inramning.