Andra världskriget i Sverige : främmande makter på besök (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
199
Utgivningsdatum
2019-10-03
Förlag
Lind & Co
Medarbetare
Norman, Mikael (form)
Dimensioner
235 x 160 x 15 mm
Vikt
432 g
SAB
Kc.54
ISBN
9789178614714
Andra världskriget i Sverige : främmande makter på besök (inbunden)

Andra världskriget i Sverige : främmande makter på besök

(6 röster)  |  Läs 1 recension
Inbunden, Svenska, 2019-10-03
204
  • Skickas inom 2-5 vardagar.
  • Gratis frakt inom Sverige över 199 kr för privatpersoner.
Finns även som
Visa alla 1 format & utgåvor
"Det är en spännande bok utan att någonsin bli högljudd. Men för alla som intresserar sig för Sveriges roll under andra världskriget är den fylld av detaljer och ny kunskap. ... 'Andra världskriget i Sverige' är en bok som är lätt att tycka om. Den gör att vår historia känns nära och verklig trots att vi rör oss med händelser som ägde rum 75 år tillbaka i tiden." Dagens Nyheter

En tidigare okänd allierad fjällbas, Nazitysklands sista propagandakampanj i landet, Stalins glömda bombningar och Hitlers superubåt är bara några av de dramatiska ämnen som i text och bild skildras i Andra världskriget i Sverige. Tyska stridsvagnstransporter har det talats om, men här framläggs konkreta bevis. Dessutom skildras de svensktillverkade vapnens roll, som användes i strid av både tyskar och allierade, i Europa och på mer avlägsna slagfält. Boken fungerar som en guide till platser över hela landet där spår av kriget finns att se.

LARS GYLLENHAAL är författare till en rad böcker, senast Svenskar i strid mot Hitler (2018) och Elitförband i Norden (andra utgåvan 2019). Han är också ledamot i Svenska militärhistoriska kommissionen

 
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Andra världskriget i Sverige : främmande makter på besök
  2. +
  3. Ålevangeliet : berättelsen om världens mest gåtfulla fisk

De som köpt den här boken har ofta också köpt Ålevangeliet : berättelsen om världens mest gåt... av Patrik Svensson (pocket).

Köp båda 2 för 283 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Andra världskriget i Sverige : främmande makter på besök. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Okända händelser
    GunCar (Varberg), 29 oktober 2020

    Boken lyfter fram ett flertal platser med anknytning till främmande makters agerande i Sverige och belyser hur svenskar på olika sätt kommit i kontakt med dessa händelser

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Lars Gyllenhaal