Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
141
Utgivningsdatum
2020-10-20
Förlag
Bonnier Fakta
Dimensioner
277 x 217 x 30 mm
Vikt
1141 g
SAB
Qccca
ISBN
9789178870936
Sy : 10 nya modeplagg av designer Ann Ringstrand (inbunden)

Sy : 10 nya modeplagg av designer Ann Ringstrand

(47 röster)  |  Läs 10 recensioner
Inbunden Svenska, 2020-10-20
119 369
Tillfälligt slut – klicka "Bevaka" för att få ett mejl så fort boken går att köpa igen.
Finns även som
Visa alla 1 format & utgåvor
Äntligen finns Ann Ringstrands sybok åter i lager. Nu i ny förpackning!

En sybok som andas mode! Ann Ringstrand är medgrundare av modemärket Hope och ligger bakom många svenskars favoritplagg. Nu kommer hennes första sybok med tio mönster på kläder att sy själv. En unik kollektion med nyckelplagg för din garderob - alltifrån skjorta till klänning, byxor, kaftan, jacka, kavaj och rock.

Hon delar med sig av proffsiga tips om hur du syr plaggen och väljer tyger och detaljer. Här får du också inspiration för återanvändning av kläder som du redan har i garderoben och tips på hur du kan laga eller sy om dem. Designen på plaggen är inspirerad av funktion, unisex, skrädderi och praktisk basgarderob.

En inspirerande bok för alla som älskar att sy, har lust att prova något nytt eller gillar en vacker designbok formgiven av proffs från modebranschen. Boken är gedigen och innehåller en snygg och praktisk mönsterficka med mönsterark i 100 procent.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 10 recensioner av Sy : 10 nya modeplagg av designer Ann Ringstrand. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Inspirerande
    Kicki, 30 mars 2021

    En bok som både lockar och är inspirerande när det gäller att börja sy. Eftersom mönstren ingår, är det bara att ta fram symaskinen!

  2. Lite tveksam men fina plagg
    Pernilla Lindfors, 16 mars 2021

    Har bara snabbt hunnit ögna mig igenom boken. Det stod att alla mönster var från XS-XL. Så är inte alls fallet. Vissa är det,andra S-L och vissa onesize. Hade kanske inte köpt boken om jag vetat det i förväg.
    Mönstren är även uppdelade på olika ark vilket känns lite rörigt då man inte vet vilka ark som hänger ihop. Bokens själva design känns som den inte kommer att hålla så länge med handsydd bokrygg men där kanske jag har fel. Sen är jag sugen på att testa modellerna och tror att det kommer att bli fina plagg att ha i garderoben

  3. Att sy är en livsstil!
    Åsa Wendel, 18 januari 2021

    Bestämde mig för att köpa boken som "julklapp" till mig själv - och jag blev inte besviken!
    Symaskinen kom fram samma stund

  4. Härlig underbar mönsterbok !
    Jane Gunilla Pervaz, 6 januari 2021

    Äntligen få möjlighet att själv skapa Hope coola kläder.Mycket bra basmönster. Bra beskrivningar. En del små missar, som kräver att man är lite van att sy för att upptäcka och fixa till ändå. Köp den och sätt igång!

  5. Ann Ringstrand: 10 nya modeplagg

    Usla sybeskrivningar, är en erfaren sömmerska men förstod faktiskt ingenting av vissa beskrivningar, tex ett ärmsprund som jag fick gissa mig till hur det ska sys. Väldigt få använbara mönster, ångrar köpet. Absolut inte för nybörjare, titta noga igenom alla modeller innan du köper.

  6. Mycket klassiska mönster
    -, 27 november 2020

    Bra grundmönster, tror jag. Har inte hunnit prova något, då jag inte fick någon inspiration att sy något av plaggen..

  7. Lever inte upp till våra förväntningar
    Morfar till ¿sömmerska¿, 27 november 2020

    Ett och annat tips var bra. Mönsterna inte särskilt spännande. Passar säkert till en del men inte mina barnbarn. De fortsätter att sy efter sina egna kreativa ideer.

  8. Inget för mig.
    Tjotten, 24 november 2020

    Väldiga bacic och unisexmodeller. Pösigt, oformligt och okvinligt. Trodde de skulle vara mer finess på modellerna då det ska vara en desiger och modeskapare som gjort dem. Borde nog läst på mer om henne innan jag slängde pengarna i sjön. Kommer aldrig användas och får väl försöka sälja vidare den.

  9. En keeper
    Carin Lennartsdotter, 21 november 2020

    Wow vad snygg! Den här boken kommer jag att ha mycket nytta av. Trots att jag har sytt i många år finns det matnyttiga sytips som jag kommer att ta till mig. Boken innehåller fina modeller som också går att ändra om till nya utseende med hjälp av olika detaljer och tyger.

  10. Superinspirerande
    Elisabet Südow Nordlund, 13 november 2020

    Så glad att det finns en sömnadsbok med coola mönster av en av mina favoritdesigners. Är så pepp på att börja sy igen!

Visa alla 10 recensioner