Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Antal sidor
160
Utgivningsdatum
2022-08-23
Förlag
Bonnier Fakta
Medarbetare
Kühlhorn, Lotta (form) / Kühlhorn, Sigge (form) / Lindeblad, Matilda (foto)
Dimensioner
267 x 202 x 24 mm
Vikt
913 g
SAB
Qca
ISBN
9789178874392

Asiatiska favoriter

(7 röster)  |   Läs 1 recension
Inbunden,  Svenska, 2022-08-23
259
Tillfälligt slut – klicka "Bevaka" för att få ett mejl så fort boken går att köpa igen.
Finns även som
  • Ladda ned och läs i Bokus Reader.
    149
  • Skickas inom 0-1 vardagar
    155
Visa alla 2 format & utgåvor
I Asiatiska favoriter hittar du den godaste maten från Asien i en och samma bok. En grundkokbok med 65 smaksäkra recept som är enkla att följa från Kina, Japan, Korea, Vietnam och Thailand. Det handlar om rätter som Filip Poon minns från barndomen och sådant han lärt sig att älska och laga som vuxen. Allt från hot pot-gryta till teriyakispett, krispig pekinganka, tonkatsufläsk, gyoza, stekta nudlar och bibimpab.

Du får lära dig hur du får till de där autentiska smakerna och hittar harmonin med enkla medel men också baskunskaper kring råvaror, hur du viker dumplings, vad MSG är samt hur du kokar ris i en vanlig kastrull. Boken är indelad i fyra kapitel - vardag, streetfood, helg och smårätter - och rikligt illustrerad med både fotografier och teckningar.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Asiatiska favoriter. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Bra kokbok och bra kock
    Patrik Jönsson, 6 februari 2023

    Bra recept och lätt att laga. Mycket ingredienser kan utelämnas eller ersättas. Bilder på alla rätter så man kan se hur det skall se ut.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Filip Poon