Stora boken om bläckfiskar (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Läsålder
6-9 år
Antal sidor
48
Utgivningsdatum
2022-06-10
Förlag
Bonnier Carlsen
Medarbetare
Linhult, Caroline (form)
Illustratör/Fotograf
Filippa Widlund
Dimensioner
290 x 220 x 11 mm
Vikt
436 g
SAB
uUgjea
ISBN
9789179772161

Stora boken om bläckfiskar

(6 röster)  |   Läs 3 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2022-06-10
199
  • Skickas från oss imorgon
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
  • Ladda ned och läs i Bokus Reader.
    29
Visa alla 1 format & utgåvor
En djupdykning ner i haven! Det här är boken för dig som vill veta mer om de gåtfulla, smarta och fascinerande bläckfiskarna. Visste du att de har tre hjärtan och blått blod? Hjärnan är inte samlad i huvudet, som hos oss, utan finns utspridd över hela kroppen. Och eftersom de saknar skelett är kropparna så mjuka att de kan pressa sig igenom små hål som riktiga utbrytarkungar! Om det här och mycket mer kan du läsa i Celia Svedhems faktaspäckade och spännande bok. Följ med ner under ytan och njut av en svindlande undervattensvärld i Filippa Widlunds färgsprakande illustrationer. En härlig bok för hela familjen.

CELIA SVEDHEM är utbildad psykolog som även jobbar som frilansskribent och litteraturkritiker. "Stora boken om bläckfiskar" är hennes bokdebut. FILIPPA WIDLUND är en av våra allra främsta illustratörer med en förkärlek för faktaböcker. Hon har bland annat gjort bilder till böckerna om "Bojan" och "Så funkar det!".
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Stora boken om bläckfiskar
  2. +
  3. SIGNERAD - Mysteriet under ytan

De som köpt den här boken har ofta också köpt SIGNERAD - Mysteriet under ytan av Joanna André (inbunden).

Köp båda 2 för 348 kr

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av Stora boken om bläckfiskar. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Ett måste på bokrean -24
    Katta, 26 februari 2024

    Jag tyckte boken var mycket intressant. Den känns uppdaterad med forskning och är lätt att förstå. Passar även en mycket vetgirig yngre läsare!

  2. Fantastiskt fin faktabok som skapar läslust

    AC (mamma):
    Detta är verkligen en bok för hela familjen. Fylld av lättläst fakta och fina illustrationer. En bok i berättarform som gör att man vill lära sig än mer och dessutom skapar boken läslust.

    Philip 10 år;
    Jag gillar boken. Det är rolig fakta och bläckfiskar verkar vara smarta djur. Bilderna är fina.

    Gustav 12 år:
    Bläckfiskar är ganska coola djur. De verkar vara intelligenta också. I denna bok lär man sig mycket om bläckfiskarna och boken är lättläst och ... Läs hela recensionen

  3. Ungarna älskar den!
    Pappa Per, 15 juli 2022

    Barnen älskar det spännande innehållet och dom intressanta bilderna. Hade med den på tältsemester och flera av dom stora barnen läste själva och var helt slukade av boken.

Visa alla 3 recensioner

Fler böcker av Celia Svedhem