Sagan om den underbara familjen Kanin och monstret i skogen (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Serie
Familjen Kanin (del 1)
Läsålder
3-6 år
Antal sidor
32
Utgivningsdatum
2022-04-11
Förlag
Bonnier Carlsen
Illustratör/Fotograf
Jonna Björnstjerna
Dimensioner
218 x 175 x 8 mm
Vikt
202 g
SAB
Hcf
ISBN
9789179772338
Sagan om den underbara familjen Kanin och monstret i skogen (inbunden)

Sagan om den underbara familjen Kanin och monstret i skogen

(2 röster)
Inbunden, Svenska, 2022-04-11
89
  • Fåtal ex i lager. Skickas inom 1-2 vardagar.
  • Gratis frakt inom Sverige över 199 kr för privatpersoner.
Finns även som
Visa alla 3 format & utgåvor
Detta är en riktigt läskig saga för 3 - 6-åringar men också underbar!Lillebror Kanin bor med en underbar familj i den underbara delen av skogen. Men ... det finns en fruktansvärd del också! Där har alla färger försvunnit, de som bor där vill varandra illa och det finns minst ett stort monster. Självklart har Lillebrors föräldrar varnat honom och hans syskon för att någonsin gå in i den fruktansvärda delen och Lillebror skulle aldrig komma på tanken. Men en dag när Lillebror följer efter och inte har ögon för något annat än en fantastiskt vacker fjäril, hamnar han helt plötsligt i den fruktansvärda delen!

Detta är Jonna Björnstjernas (född 1983) debut som bilderboksförfattare. Hon är utbildad på Serieskolan i Malmö och du kan läsa hennes serie i Norrköpings Tidningar, Ernie och snart också i Galago. Hennes illustrationer för tankarna både till Edward Gorey och John Bauer: det är både lite läskigt och romantisk, klassisk saga! Jonna själv ser Julie Doucet och Tim Burton som ledstjärnor i livet. Helt fantastiska, roliga, personliga och i allra högsta grad igenkännbara berättelser och bilder blir det av detta!
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Sagan om den underbara familjen Kanin och monstret i skogen
  2. +
  3. Sagan om den underbara familjen Kanin och Godistrollet

De som köpt den här boken har ofta också köpt Sagan om den underbara familjen Kanin och Godis... av Jonna Björnstjerna (inbunden).

Köp båda 2 för 238 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Jonna Björnstjerna