-
Mycket läsvärd
En välskriven bok med hög trovärdighet, stor mängd referenser.
Om man vill veta hur den radikala högernationalismen har utvecklats under de senaste 50 åren i Sverige, är detta boken att köpa. Den placerar också in Sverigedemokraterna i sammanhanget.
Tidslinjen kändes aningen otydlig för mig vilket drog ner betyget från 5 till en stark 4a.
-
En dokumenterad historia och nutid om SD
Saklig, nykter beskrivelse av av den nationalistiska rörelsen i Sverige och hur det samverkas i sfären kring nationalister i SD, identärer, etnonationalister och nazister.
Rekommenderar boken. Trevlig läsning.
-
Sanningen om SD
Fler borde sätta sig in i vad SD egentligen står för.
Läsa deras princip- och partiprogram. Helst från början till nu eftersom dessa är reviderade flera gånger.
Men som Jimmy Åkesson sagt, vi står för vad vi sagt i första partiprogrammet. Detta borde mana till eftertanke hos många som idag vurmar för SD.
-
Vinklat
Baas tar upp enskilda händelser, som många gånger har hänt och stämmer. Därefter drar han egna slutsatser som är helt hans egna fantasier.