-
Faktafel
Författaren skriver om saker han inte kollat upp, vilket inte är särskilt förtroendeingivande. Kan inte skilja på regissör och regiassistent, påstår att Peter Rodger regisserat The Hunger Games, vilket han inte gjort. Hur mycket arbete har då gjorts med resten av faktan?
-
Årets bok!
Har just läst INCEL! Om man ska läsa en bok i år så är det denna! Jag hade ingen aning om incels men har lärt mig nåt nytt. Boken är lättläst och de personliga delarna både rörande och humoristiska. Rekommenderas varmt!
-
läsvärd!
Djupintervjuerna med incelmän och resan in i den mer våldsamma delen gör boken unik. Känns tidvis som en spänningsroman fast verklighet.
-
Onyanserad
Krakowski gör sig nog bäst i korta mediainslag. Han har definitivt inte material till en hel bok, utan fyller ut med egna ovidkommande anekdoter om en glasbit i fingret (sic), och meningslös statistik om hur kvinnor får högre inkomst, vilket når 200 luftiga boksidor.
Det blir nästan komik när han beskriver hur han som 65-åring ska infiltrera nätforum som "ung man" där andra åsikter kommer fram än de han själv har. Men säkert omtumlande att komma utanför filterbubblan. Någon kvalitativ forskning blir det dock inte av det.