En lyckligare tid (pocket)
Format
Pocket
Språk
Svenska
Antal sidor
550
Utgivningsdatum
2024-09-26
Förlag
Bazar Förlag
Översättare
Anna Strandberg
Originalspråk
Engelska
Originaltitel
The Most Fun We Ever Had
Dimensioner
179 x 110 x 39 mm
Vikt
350 g
SAB
Hceeq.01
ISBN
9789180068246

En lyckligare tid

(9 röster)  |   Läs 2 recensioner
Pocket,  Svenska, 2024-09-26
99

11% rabatt på allt med kod SINGLESDAY25

Gäller t.o.m. 11/11. Villkor

  • Skickas från oss idag.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 3 format & utgåvor
NOMINERAD TILL ÅRETS BOK 2023

"Bästa roman 2022! Vilken fantastisk berättelse! ... En läsupplevelse långt utöver det vanliga."

Expressen

"En fantastisk debutroman. ... Jag tycker om att vara med familjen Sorenson, jag har så kul."

Go'kväll, SvT

En lyckligare tid är en kritikerhyllad debut av ett litterärt stjärnskott, ett drabbande familjedrama som spänner över 40 år och handlar om livet, kärleken, familjeband och systerskap.

Marilyn och David Sorenson har varit oskiljaktiga sedan de förälskade sig i varandra på 1970-talet. Även om livet har utsatt dem för prövningar har deras kärlek alltid varit solen som allting annat kretsar kring. En kärlek så stark att deras barn ofta känt sig utestängda. Nu är det 2016 och deras fyra vuxna döttrar brottas alla med olika problem och tvivlar på att de någonsin kommer att få en relation som är lika stark som deras föräldrars. De kämpar med såriga relationer, alkohol, drömmen om det perfekta livet och hemligheter som hotar att hinna upp dem.

"Boken har sex och kärlek, hemligheter och lögner, och framför allt har den ett väldigt vackert språk. Det är en läsupplevelse deluxe."

Aftonbladet

"I Claire Lombardos alldeles underbara debutroman En lyckligare tid får vi följa äkta makarna Marilyn och David Sorenson från den första träffen och fyrtio år framåt i tiden ... Lombardo skriver klarsynt och mycket underhållande om komplexa känslor inom en familj."

Femina, betyg 5

"En lyckligare tid är Claire Lombardos debutroman och vilken debut det är! Boken spänner över fyra decennier

av familjen Sorensons liv i Oak Park, Chicago, och är ett kalejdoskop av stora och små händelser där

huvudhistorien sträcker sig över ett års tid sammanvävt med talrika tillbakablickar. ... Lombardo tecknar

på ett imponerande sätt hur komplicerat, oordnat och orättvist livet kan upplevas samtidigt som det är fyllt med

kärlek och lojalitet."

BTJ, betyg 4

"Som ett kärleksbarn till Jonathan Franzen och Anne Tyler ... en enastående debut, driven och mycket underhållande"

Observer

"En berörande, uppslukande, ofta väldigt rolig studie av familj och systerskap. "

Sunday Times

"Lika bra som Tillrättalägganden av Jonathan Franzen och Goon Squad av Jennifer Egan; det är nästan omöjligt att tro att det är en debutroman. En lyckligare tid är en mästerlig roman. "

Telegraph

"En rik och fullständigt uppslukande familjesaga."

The New York Times Book Review

"Jag tycker hemskt mycket om denna roman, en av de bästa jag någonsin har läst. Det är en oerhört imponerande debut med en intressant uppbyggnad som skapar ett sug att ständigt läsa vidare. Boken är tankeväckande, kärleksfull, varm, sorglig och tidvis frustrerande. Jag vill skrika ut till alla jag känner att de ska läsa den!"

Johanna Lundin, boktipsare i Go'kväll

"Åh, denna fantastiska bok! ... Jag äslkar hur det är komplexa personer som beskrivs och som man ändrar uppfattning om under läsningen. Det är svårt att släppa taget om dem när boken är läst. De har kommit så nära. Det är en utmärkt bom att bokcirkla om, eftersom det finns å mycket att lyfta och prata om."

Bokbloggen Boktokig

"Den här boken är en imponerande debut, ett riktigt familjeepos som spänner över 40 år. ... Det är stor glädje och djupaste sorg och däremellan syskonbråk, livspussel, vänskap och kärlek."

Malins bokblogg

"En spännande och helt underbar bok. En sådan där bok som gärna får ta tid då man inte vill att den ska ta slut."

Lollos bokhörna
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. En lyckligare tid
  2. +
  3. Tre

De som köpt den här boken har ofta också köpt Tre av Valérie Perrin (pocket).

Köp båda 2 för 188 kr

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av En lyckligare tid. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Nja...
    Sara H, 29 september 2025

    Boken börjar väldigt bra men den är alldeles för lång. Det handlar om ett par med fyra barn, man får följa deras liv. Delvis väldigt bra för att delvis vara väldigt seg. Hade den kortats ner hade den fått ett högre betyg men var alldeles för seg tyvärr.

  2. Härlig familjehistoria!

    En bok som stannar kvar i minnet. Familjeporträtt med stort och rörligt innehåll. Gillar när man får följa med individerna separat och med bra inblick i det komplexa med familjedynamik, syskonrelationer och fin parallell kärlekshistoria mellan föräldrarna. Det är händelserikt och ändå vardag och livet som det är. Föränderligt.

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Claire Lombardo