Ett avslutat kapitel (ljudbok)
Fler böcker inom
Format
E-bok
Filformat
EPUB med vattenmärke (0.6 MB)
Om vattenmärkning
Språk
Svenska
Antal sidor
228
Utgivningsdatum
2022-01-03
Förlag
Modernista
ISBN
9789180235266

Ett avslutat kapitel E-bok

E-bok,  Svenska, 2022-01-03

Styckköp

119

Finns i Bokus Play

Från 79 kr/mån
Finns även som
Visa alla 1 format & utgåvor
En skara svenska turister åker till Marrakech. De bor alla på samma hotell och ger sig ut på gemensamma aktiviteter. Efter en stadstur beger de sig till medinan för att dricka te på ett kafé. Där bevittnar en av deltagarna, deckarförfattaren Örjan Sohlberg, hur något vitt placeras i ett av deras tefyllda glas. En av deltagarna går i väg för att köpa saffran på torget och kommer inte tillbaka. En ung pojke tar Örjan i handen och visar honom till en plats där en person ligger medvetslös. Det är den försvunna deltagaren - död.
Rör det sig om ett mord eller en naturlig död? Och hur är händelseutvecklingen kopplad till Göran Sandahls deckare Mordet i medinan?

JAN-OLOF EKHOLM [1931-2020] var en svensk författare. Han debuterade med Sista resan, mord! om antihjälten Göran Sandahl, en karaktär som skulle återkomma i många av hans detektivromaner. Jan-Olof Ekholm var medlem i Svenska Deckarakademin.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Jan-Olof Ekholm