Mammas pojke (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
211
Utgivningsdatum
2025-01-13
Förlag
Lind & Co
Medarbetare
Graves, Emma (form)
Dimensioner
196 x 131 x 18 mm
Vikt
276 g
SAB
Hc.01
ISBN
9789180535335

Mammas pojke

(2 röster)  |   Läs 2 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2025-01-13
229
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
Christel bor med sin tonårsson Harry i en villaförort. En sommardag besöker Harry en musikfestival. Dagen därpå får Christel veta att Harry har blivit anklagad för ett sexuellt övergrepp. Nyheten sprider sig snabbt genom det lilla samhället, och snart börjar hennes vänner dra sig undan. Christel är plötsligt ensam och isolerad. Det enda hon har kvar är hoppet om upprättelse. I sin desperata jakt på att få reda på vad som egentligen hänt börjar Christel tänja på gränserna för vad som är rätt och fel. Hon blir alltmer besatt av att skydda Harry, och är villig att gå längre än hon någonsin trott var möjligt. Men när hon gräver djupare i vad som egentligen skedde den där natten, börjar hon också tvivla för vad händer om sanningen inte är den hon hoppats på?

Mammas pojke är en tät och intensiv roman om en förälders värsta mardröm.

KARIN ASPENSTRÖM (f. 1977) är uppvuxen i Stockholm och är verksam som manusförfattare för film och tv. Hon har på Lind & Co utkommit med två spänningsromaner om infiltratören Peter Rätz Brännmärkt (2013), Rättslös (2014), romanen Till min Love (2015) och Utan dina andetag (2017).
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Mammas pojke
  2. +
  3. Vi var vänner

De som köpt den här boken har ofta också köpt Vi var vänner av Anne Liljeroth (inbunden).

Köp båda 2 för 468 kr

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Mammas pojke. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Betyg: 4 av 5.
    Britt-Marie Kullin, 2 februari 2025

    Betyg: 4 av 5.
    .
    Jag har läst två böcker tidigare av författaren Karin Aspenström. Romanen To my Love som jag tyckte var mycket bra. Och kortromanen Det största sveket som jag också tyckte var bra.
    .
    Den här boken, Mammas pojke, är rätt så kort, endast 160 sidor. Den är väl lika mycket en spänningsroman som ett familjedrama. Jag tyckte mycket om boken, som var välskriven, spännande, gripande, intressant, aktuell, berörande, och riktigt bra. Så jag kan absolut rekommendera ... Läs hela recensionen

  2. Så verklighetsnära
    Anni, 29 januari 2025

    Händelserna utspelas i ett vanligt villasamhälle i Karlstadstrakten, där författarinnan själv är bosatt. Aspenströms persongalleri känns oerhört äkta. Tankarna. Känslorna. De olika personlighetstyperna. Jag får intryck av att det finns verkliga förlagor till varenda person. Det här är folk som jag skulle kunna känna. Anklagelserna, som bokens innehåll bygger på, skulle kunna drabba vilken familj som helst. Och det är väl det som är Aspenströms budskap. Språket är lättsamt och behagligt att lä... Läs hela recensionen

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Karin Aspenström