Anmäld saknad (storpocket)
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Serie
Kate Burkholder (del 4)
Antal sidor
347
Utgivningsdatum
2023-11-08
Förlag
Bokförlaget Polaris
Översättare
Sofi Rydell
Originalspråk
Engelska
Medarbetare
Lindblad, Niklas (form)
Dimensioner
215 x 140 x 29 mm
Vikt
514 g
SAB
Hce
ISBN
9789180661584

Anmäld saknad

(7 röster)  |   Läs 2 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2023-11-08
239
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 3 format & utgåvor
Ett frivilligt försvinnande i jakt på större frihet eller en förälders värsta mardröm? För Amish-ungdomarna är Rumspringa en speciell tid då de har möjlighet att pröva att leva utan Amish-livets många förhållningsregler innan det är dags att välja ett fortsatt liv inom kyrkan. Men när en tonårstjej försvinner spårlöst får den uppsluppna stämningen ett abrupt slut och oron sprider sig som en löpeld i samhället.

Har flickan försvunnit frivilligt eller ligger mörkare motiv bakom? Polischef Kate Burkholder förstår bättre än någon annan att en ung kvinna kan längta bort från livet som Amish, hon har själv en gång lämnat den tillvaron bakom sig, även om hon fortfarande har sin familj och sina rötter kvar i Amish-gemenskapen.

När Kate tar sig an fallet med den försvunna tonåringen gör hon dock snart kopplingar till andra olösta försvinnanden, somliga flera år tillbaka i tiden. Tillsammans med poliskommissarie John Tomasetti inleder hon en kamp mot klockan i jakten på en skoningslös förövare. Anmäld saknad är den fjärde delen i serien om Kate Burkholder

"En läsupplevelse med ett stort mått av spänning." BTJ

"Intressant, respektfullt och en riktig nagelbitare." Tara
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Anmäld saknad
  2. +
  3. Hennes sista andetag

De som köpt den här boken har ofta också köpt Hennes sista andetag av Linda Castillo (inbunden).

Köp båda 2 för 478 kr

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Anmäld saknad. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Bäst

    Jag har absolut hittat boken/böckerna/serien som har ALLT jag söker i en bok. Anmäld saknad är den fjärde delen i serien om polischef Kate Burkholder och jag blev förälskad redan i första boken. Det är spännande, intressant, skrämmande, fint och samtidigt briljant. Extremt grova brott, det handlar om amishfolket, vilket jag tycker är SÅ intressant att få lära mig om. Kate är en dunderkvinna som inte tar skit och vem fan gillar inte en sådan karaktär? Lite jävlar anamma. Dessutom en komplicera... Läs hela recensionen

  2. Betyg: 4,5 av 5.
    Britt-Marie Kullin, 14 november 2023

    Betyg: 4,5 av 5 - 📚 - Den här boken, Anmäld saknad, är den fjärde delen i bokserien om polisen Kate Burkholder, som är före detta amish. Och jag tycker att den var lika bra som dom tre tidigare böckerna, som heter Tvingad till tystnad, Bön om tystnad och Bruten tystnad. Det finns minst femton böcker i serien på engelska, så jag hoppas verkligen att fler böcker kommer att översättas. Jag tycker att böckerna är mycket bra, och det är väldigt intressant att läsa om amish-folket. Rekommen... Läs hela recensionen

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Linda Castillo