Sommarparadiset (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Serie
Stänkvik (del 1)
Antal sidor
332
Utgivningsdatum
2024-04-22
Förlag
Karat Förlag
Dimensioner
224 x 145 x 26 mm
Vikt
504 g
SAB
Hc.01
ISBN
9789180830416

Sommarparadiset

(2 röster)  |   Läs 2 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2024-04-22
229
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 5 format & utgåvor
Det lilla kustsamhället Stänkvik är en idyll under sommarmånaderna. Då trängs badgästerna på bryggorna, och pensionatet som Linda driver tillsammans med sina föräldrar är fullbelagt. Hon har arbetat där i sju år nu, ända sedan hon förlorade sin man i en tragisk bilolycka och återvände hem med dottern Alice. Sedan dess har rädslan varit hennes trogna följeslagare.

Den här sommaren gör Lindas barndomsvän Finn ett gästspel på badorten. Han lämnade hemlandet för många år sedan och är numera en berömd skådespelare i USA. I hopp om att kunna äta glass och ta sig ett dopp utan att bli igenkänd reser han hem för att vila upp sig. Men skvallerjournalisterna tycks hitta även till Blekinges saltstänkta klippor.

För att slippa alla spekulationer om sitt kärleksliv ber han Linda utge sig för att vara hans flickvän. Hon går motvilligt med på det och börjar fundera på om hon någonsin kommer att våga öppna sitt hjärta igen.

Sommarparadiset är första delen i Anna Alemos humoristiska och romantiska serie Stänkvik.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Sommarparadiset
  2. +
  3. Sommaren på ön

De som köpt den här boken har ofta också köpt Sommaren på ön av Sarah Morgan (inbunden).

Köp båda 2 för 458 kr

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Sommarparadiset. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Vilken härlig bok!
    Boktanten (Ängelholm), 2 augusti 2024

    Det är alltid lite spännande att läsa en bok av en författare som är väldigt omtyckt. Kommer jag att känna samma sak?

    Men jag behövde inte vara orolig, "Sommarparadiset" är en väldigt härlig bok. Den har färgstarka karaktärer och vackra miljöer, jag känner själv att jag lätt skulle kunna bo i Stänkvik, det verkar vara väldigt mysigt. Dessutom har den en fängslande intrig som gör att jag hela tiden vill läsa en sida till. Det enda som jag möjligen kan känna som ett minus är att slutet... Läs hela recensionen

  2. En varm, rolig bok om hemligheter och försoning

    På ett fint sätt visar författaren Anna Alemo att hemligheter växer sig större ju längre tiden går. Att vi som läsare får vänta på exakt vad det är för hemlighet bidrar till en fördjupning av huvudpersonen. Jag vill veta vad som hänt. Att det varit något otäckt som berör hennes make förstår jag, men vad? Vi hålls på halster rätt långt in i boken. Vilket är bra.

    Alemo har sagt att hon försöker göra författandet så enkelt som möjligt och skriver om sådant hon kan relatera till, hon häm... Läs hela recensionen

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Anna Alemo